علاقه مند شدن بچه ها به حضور در مجموعه

سوالاتعلاقه مند شدن بچه ها به حضور در مجموعه
احسان بخش عضو سایت 1 سال قبل

چه کنیم که بچه ها به حضور در مجموعه علاقه داشته باشند؟

1 پاسخ
admin عضو سایت 1 سال قبل

بسم الله
به طور کلی برای پاسخ به این سوال باید شرایط و حالات مختلف را در نظر گرفت و متناسب با آن راهکار هایی را مطرح کرد . برای مثال اگر مجموعه مربی محور است تمام راهکار یا حداقل بخشی از راهکار به گونه ای خواهد بود که متناسب با مجموعه ی مربی محور باشد . بنابراین در توضیح هریک از راهکارها اختصاص آن به شرایط خاص مجموعه نیز ذکر خواهد شد :
1- جذابیت مربی ( ویژه مجموعه های مربی محور): در مجموعه های مربی محور به دلیل اینکه مربی به عنوان نماینده مجموعه ارتباط اصلی را با متربیان و خانواده هایشان دارد و تقریبا تمام برنامه ها و وضعیت متربی تحت نظارت او است بنابراین به صورت طبیعی متربی میزان علاقه اش به مجموعه متناسب با میزان علاقه اش به مربی خودش خواهد بود . یعنی اولین گام فعالیت تربیتی که جذب و صمیمیت است باید توسط مربی انجام شود .
پس به میزانی که مربی جذابیت داشته باشد خصوصا در گروه های سنی نوجوان اعضا جذب مجموعه خواهند شد حتی اگر برنامه ی خاص و جذابی در مجموعه نباشد .
اما نکته مهم این است که این مسئله ( جذب مربی شدن برای جذب مجموعه شدن ) ممکن است آفاتی داشته باشد که باید مربی و مدیر مجموعه آن ها را مدیریت کنند .
نکته دیگر اینکه عامل جذب توسط مربی در ادامه و پس از رو آوردن اعضا به عقلانیت و انتخاب های سنجیده باید تبدیل شود به دغدغه و علاقه به مجموعه از روی دغدغه و کمک به رفع نیازهای خودش و حتی نیاز دیگران . بنابراین در درجه اول جذب و صمیمیت باید با عامل احساسی و گرایشی و علقه به مربی باشد اما در ادامه مطلوب این است که افراد به خاطر دغدغه نسبت خودشان و دیگران مجموعه را انتخاب کنند و در آنجا به فعالیت بپردازند .
2- جذابیت برنامه ها : دومین عامل جذب متربیان در مجموعه های مربی محور ، جذابیت شکلی و محتوایی برنامه ها است . البته اهمیت و تاثیر این عامل به اندازه عامل قبل نیست اما توجه به آن لازم است و در کنار عامل جذابیت مربی می تواند موثر باشد . خلاقیت برنامه ریزان مجموعه و تناسب با مخاطب در این عامل بسیار حائز اهمیت است .
این عامل در غیر مجموعه های مربی محور اهمیت بیشتری دارد و می توان گفت مهم ترین عامل خواهد بود . چرا که اساتید و مسئولین آن مجموعه طبیعتا مثل مربی نمی توانند عامل جذب باشند و بار جذب را کیفیت برنامه ها باید به دوش بکشد .
3- برطرف کردن موانع : عامل دیگری که در این مسئله مهم است برطرف کردن موانع است چرا که گاهی هم علاقه به مربی و هم علاقه به برنامه ها وجود دارد اما موانعی برای حضور متربی وجود دارد . اعم از برنامه ها و کلاس های دیگر ، عدم همراهی خانواده و … که این موانع باید توسط مربی یا مدیریت مجموعه شناسایی و برطرف شود .
جمع بندی : پس حضور اعضا در مجموعه ناشی از انگیزه نسبت به مجموعه است که در مراحل اولیه حضور نیروها در مجموعه باید با عامل جذاب سازی محقق شود و متربی نسبت به مجموعه علاقه و گرایش داشته باشد ( مربی و برنامه ها ). در ادامه این انگیزه باید عقلانی و بینشی شود و مجموعه در راستای تحقق این نوع از انگیزه باید محتواها و زمینه های رشد را برای متربی به صورت محسوس فراهم کند . حذف موانع گام بعدی است که در هر دو صورت مذکور باید برای متربیان لحاظ شود .

بستن
قالب وردپرس