شرایط انجام فعالیت تربیتی

سوالاتشرایط انجام فعالیت تربیتی
یک مربی 12 ماه قبل

دوره‌ تربیتی چند سال باید طول بکشد و در چه مقاطعی از سال انجام بگیرد؟ آیا برنامه‌های تربیتی حالتی استمرارگونه دارند و یا فقط در طول تعطیلات تابستان وهنگامی که متربیان در اوقات فراغت هستند، جریان داشته باشند؟

1 پاسخ
محمود عضو سایت 12 ماه قبل

برنامۀ تربیتی را اینگونه تعریف می کنند: فرآیندی که شامل مجموعه­ ای از فعالیت­های مرتبط و طراحی شده به منظور زمینه سازی مناسب برای رسیدن متربیان به هدف (یا اهداف) تربیتیِ از پیش تعیین شده می باشد.</span></p><p>می توان با توجه به تعریفی که از برنامۀ تربیتی شده است، بخشی از سوالات فوق را پاسخ داد.</p><p>با توجه به لزوم تنظیم فرآیند می توان چند اصل کلی را در یک برنامۀ تربیتی مدنظر قرار داد:
مشخص و مدون بودن سیر برنامه ها
استمرار برنامه ها
جامعیت
تنوع و جذابیت
مشخص و مدون بودن سیر برنامه ها؛ به این معنا که آغاز برنامۀ تربیتی و پایان آن مشخص و معلوم باشد. به عنوان مثال، شروع برنامه ها، پایان مقطع ابتدایی و انتهای برنامه،آغاز دوران دانشگاهی است. و همچنین برای هر سال، تقویم برنامه های تربیتی مشخص باشد. زیرا هم خانواده متربیان این حق را دارند که بدانند در چه بازه زمانی فرزندشان تحت تربیت این مجموعه قرار خواهد گرفت و هم مربیان و مسئولین مربوطه. گفتار حکیمانۀ امیرالمومنین(ع) در حکمتی از نهج البلاغه می تواند مهر تاییدی بر اصل دوم باشد: «قَلِیلٌ مَدُومٌ عَلَیْهِ خَیْرٌ مِنْ کَثِیرٍ مَمْلُولٍ مِنْهُ؛ کار کمى که دوام یابد…. به این معنا که استمرار از لوازم یک برنامه باید باشد. جامعیت به این معنا که تأمین کننده همۀ اهداف تربیتی مجموعه و نیز توجه به همه ساحات و نیازهای متربی شده باشد.(یعنی توجه به توان و استعداد، و نیز جنسیت متربیان شده باشد). جذابیت و تنوع در برنامه ها عامل جذب دانش آموزان و فاصله نگرفتن از مجموعه می تواند باشد، و عاملی برای نشاط مجموعه نیز می باشد. که در گفتاری جداگانه در مورد تنوع برنامه ها و قالب های مختلف به گفتگو می پردازیم

بستن
قالب وردپرس