سبک تربیت

توجه به امور اساسی در کار تربیتی

رفتار و کار مربی مهم‌تر از سخنانش است. مربی باید دردها و درمان‌ها را از درون قرآن و روایات استخراج کند و طبیب حقیقی باشد، نه مثل این افرادی که در پی مقام و موقعیت خودشان هستند. با هم فکر کنید؛ مباحثه کنید و توسل داشته باشید تا راهکار برای‌تان پیدا شود. آنچه مهم است، طرح خوب و مناسب است، نه صرفا پول خرج کردن.

عده‌ای به‌دنبال این هستند که پولی در اختیارشان قرار گیرد و بتوانند با این پول‌ها بچه‌ها را به اردو ببرند و برخی از طرح‌های خودشان را اجرا کنند. اما اگر بخواهیم کارهای تربیتی را با دیدگاهی درست و منطقی نگاه کنیم، می‌فهمیم که راه‌‎حل پیچیدگی‌های کار تربیتی تنها پول نیست. کسانی که واقعاً به‌دنبال یک کار اساسی هستند و مسأله تربیت به درستی برای‌شان روشن شده، پس از آنکه پول به دستشان می‌رسد، تازه ابتدای سردرگمی‌شان است. البته اگر دید عمیقی در مسائل تربیتی نداشته باشند، خرج کردن پول‌ها کار چندان مشکلی نیست؛ دو تا ساختمان می‌خرند و چند تا اردو برگزار می‌کنند. به‌تازگی هم که وسایل جدیدی به بازار آمده که راه را برای پول خرج کردن بسیار آسان کرده؛ تخته‌های هوشمند و… . اما صحبت بر سر این است که شما چه مواد تربیتی و چه برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌اید که با این ابزار بخواهید آنها را اجرا کنید.

در این زمانه تجهیزات درست می‌شود؛ مدرسه هوشمند ساخته می‌شود، ولی دانش‌آموز ما از نظر هوش افت پیدا کرده؛ چون قدرت تفکر بچه‌ها راه نیفتاده. بچه‌ها با رسانه بزرگ می‌شوند و رسانه هم اولین کاری که انجام می‌دهد، از بین بردن هوش است؛ زیرا آدم بدون هوش را می‌توانند هر طور که خواستند اداره کنند. اولین کاری که رسانه می‌کند این است که قدرت تفکر را از بچه‌ها می‌گیرد. تخته‌ها دارند هوشمند می‌شوند، ولی نوجوان‌ها  «بی‌هوش» می‌شوند و با این تخته‌های هوشمند سوار بچه‌های بی‌هوش می‌شوند!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.