بخش محتوا

همیشه به یاد امام حسین (علیه السلام) باش!

تداوم یاد ابا عبدالله (علیه السلام)؛ راز قرابت با او

خوب است که هر وقت شخص تنها است و فراغت دارد و هیچ کس هم از حالاتش خبر ندارد، سلامی به امام حسین(علیه السلام) بکند.

امام صادق (علیه السلام) به یکی از اصحاب فرمود: آیا هر روز امام حسین (علیه السلام) را زیارت می کنی؟       -گفت: نه.

-آن حضرت فرمود: چقدر جفا می کنید! آیا هر ماه او را زیارت می کنی؟

-گفت: نه.

-امام (علیه السلام) فرمود: آیا هر سال او را زیارت می کنی؟ گفت: این را انجام می دهم. امام صادق (علیه السلام) فرمود: چقدر به حسین (علیه السلام) با این کار جفا می کنید؟ چه می شود که هر جمعه پنج بار آن حضرت را زیارت کنی و در بقیه روزها یک مرتبه؟!

-او عرض می کند: بین ما و قبر  مطهر، فاصلۀ زیادی است.

-امام (علیه السلام) فرمود: برو روی پشت بام خانه ات و به راست و چپ نگاهی بینداز و سپس سرت را به سوی آسمان بلند کن و به طرف قبر حسین (علیه السلام) متوجه شو و بگو : «السلام علیک یا ابا عبدالله، السلام علیک و رحمه الله و برکاته» [1]

می بینیم که مردم هم بعد از هر نماز به طرف قبر امام حسین (علیه السلام) می ایستند و سلام می کنند و همچنین زیارت بقیۀ چهارده معصوم (علیهم السلام) را می خوانند. این عمل، کار ساده ای به نظر می رسد. علمای ما مربی مردم بودند. برخی از اموری که مردم انجام می دهند، از علما نشات گرفته است. باید این ها را جدی گرفت. چقدر مفید است که بعد از هر نماز با التفات و توجه، چهاده معصوم (علیهم السلام) را با همان اختصار و فشردگی زیارت کند؟ کار کم باشد، اما همیشگی باشد؛ بعد از هر نماز، وقتی کسی بر این عمل مداومت داشته باشد، خویشاوند آن حضرت می شود و کارش روح پیدا می کند.

[1] کامل الزیارات-صفحه 287

[2] آیت الله حائری شیرازی-کتاب آینه تمام نما-صفحه 201

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.