سبک تربیت

اهمیت زمان در عرصه تربیت

در وجود انسان نعمت‌ها و سرمایه‌هایی است که باید بارور شود، ثمره دهد و راه فراروی او را روشنی ببخشد. ما این سرمایه‌ها را در فاصله تولد تا مرگ از دست می‌دهیم، مگر آنکه آن‌ها را به ثبت برسانیم و در جای خودش به‌کار ببندیم. چند نکته در باب اهمیت زمان:

الف) زمان توقف ندارد

چه بخواهیم‌ و چه نخواهیم خرج می‌شویم. کسی نمی‌تواند جلوی خرج شدنش را بگیرد؛ مثلاً نمی‌توان گفت: این ساعت بایستد که می‌خواهم فکر کنم! زمان پیش می‌رود و تو در حال خرج‌ شدن هستی و نمی‌توانی آن را از حرکت بیندازی.

ب) ویژگی‌های زمان

زمان ویژگی‌هایی دارد که هرگز نباید از آنها غفلت کرد.

۱ـ  زمان تکرار ناپذیر است

این فرصتی که رفته است، دیگر باز نمی‌گردد. اینکه گفته می‌شود جبران می‌کنیم، هرگزصحیح نیست؛ چراکه زمانی‌که گذشت، دیگر برنمی‌گردد. در همان زمانی‌ که صرف جبران کارهای گذشته می‌کنیم، می‌توانیم کارهای مربوط به همان زمان را انجام دهیم چون هرزمان اقتضائات خود را دارد؛ پس بهتر است آدمی در هر لحظه، بهترین کار را انجام دهد تا نیازی به جبران نداشته نباشد و فرصت‌ها را از دست ندهد.

۲ـ زمان گذراست

زمان بسیار سریع می‌گذرد و این در حقیقت، فرصت ما است که با شتاب می‌گذرد. در روایت هم هست که «فرصت‌ها چون ابر درگذرند». اگر به عدد و رقم سخن بگوییم، ملموس‌تر است مثلا اگر ساعت را در عمر ضرب کنیم، یک جوان ۲۸ ساله، حدود ۲۵۰ هزار ساعت از عمرش رفته است!

۳ـ زمان محدود است. استدلالش هم قبرستان است! امام حسین علیه‌السلام رفتند، یزید هم رفت، همه رفتنی هستند.

۴ـ محدودیت زمانی هر فرد نامعلوم است. شاید این ویژگی مهم‌تر از دیگر موارد باشد.

ج) راه‌های گوناگون پیش روی انسان

گیاهان مسیرشان یک‌نواخت است؛ درخت‌های گلابی تا ابد گلابی می‌دهند اما انسان‌ها یک مسیر ندارند؛ راه‌های گوناگونی پیش روی آن‌ها است. خیلی کارها می‌شود در این لحظه‌های عمر انجام داد.

د) دنیا دار تزاحم است

دنیا دار تزاحم است چون به‌دست‌آوردن بعضی چیزها به قیمت از دست دادن چیزهای دیگر است.

حرف نهایی

اگر این چهار نکته را با هم جمع کنیم و از آنها نتیجه‌گیری کنیم، باید بدانیم که در کجا خرج می‌شویم. سال‌ها می‌گذرد و ما نمی‌دانیم در کجا خرج می‌شویم. باید مواظب باشیم و در بهترین و مهم‌ترین امر خرج شویم؛ چراکه فرصتی نامعلوم، محدود و نامعین در اختیار داریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.