احادیث تربیتی

رعایت تعادل در وقت گذاشتن برای خانواده 

بسیاری از والدین به دلیل اشتغالات گوناگون، به اندازه کافی برای خانواده خود وقت صرف نمی‌کنند. کارشناسان خانواده همواره به این دسته از والدین توصیه می‌کنند که از اشتغالات غیرضروری‌شان بکاهند و وقت بیشتری به خانواده اختصاص دهند. اما این توصیه به این معنا نیست که انسان تمام یا بیشتر وقتش را به امورات خانواده‌اش اختصاص دهد.

از حضرت علی(ع) نقل شده که به یکی از یاران‌شان فرمودند:

«لَا تَجْعَلَنَّ أَكْثَرَ شُغُلِكَ بِأَهْلِكَ وَ وَلَدِكَ فَإِنْ يَكُنْ أَهْلُكَ وَ وَلَدُكَ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ لَا يُضِيعُ أَوْلِيَاءَهُ وَ إِنْ يَكُونُوا أَعْدَاءَ اللَّهِ فَمَا هَمُّكَ وَ شُغُلُكَ بِأَعْدَاءِ اللَّهِ‏»

چنین نباشد که بیشتر اشتغالاتت به همسر و فرزندانت اختصاص یابد؛ چراکه اگر همسر و فرزندانت دوستانِ خدا باشند، خداوند دوستانش را تباه نمی‌سازد و اگر آن‌ها دشمن خداوند باشند، چه معنی دارد که اهتمام و اشتغالت به دشمنان خداوند اختصاص یابد؟! نهج‌البلاغة، ص۵۳۶

خطاب حضرت به کسانی است که می‌خواهند وقت خود را صرف خانواده‌شان کنند تا آنان را از آسیب‌ها حفظ کنند. شاید شما هم در میان اطرافیان خود افرادی را دیده باشید که نسبت به تربیت فرزندان‌شان و رسیدگی به آن‌ها وسواس دارند و گاهی به این بهانه از وظایف فردی و اجتماعیِ دیگر خود غفلت می‌ورزند. گویا حضرت این افراد را خطاب قرار داده‌اند تا اشتباه‌شان را گوش‌زد نمایند و به آن‌ها اطمینان دهند که خداوند دوستانش را رها نمی‌سازد و از آن‌ها محافظت خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس