سبک تربیت

گرفتن و رها کردن در تربیت

تربیت‌، «گرفتن» و «رها‌کردن» دارد؛ یعنی باید «متربی» را از آن‌کسی‌که انسان را به راه خطا می‌برد بگیری و به راه صحیح بیاوری و طبق یک برنامه زمان‌ بندی‌شده رهایش کنی.

دوره «رها‌کردن» بسیار ظریف‌ تر و مهم‌ تر از دوره «گرفتن» است. اینکه کسی را در مرحله نخست تحت‌تأثیر خود قرار‌ دهیم کار ساده‌ای است. اما کسی را از تأثیر خود خارج‌ کردن و او را روی پای خودش واداشتن کار دشواری است؛ یعنی چنان دستت را از اطراف او کنار ببری که راه خودش را ادامه بدهد و خرد نشود.

وقتی به کسی تعلیم دوچرخه‌‌ سواری می‌دهید چه می‌کنید؟ او که وارد نیست؛ او را می‌گیرید، اما همین‌ که او دو تا پا زد، رهایش می‌کنید. همین‌ که توانست تعادلش را حفظ کند، دست از دوچرخه برمی‌دارید. گرفتنش آسان است؛ اما این گرفتن به‌ ضرر او تمام می‌شود. اگر رهایش کنید که زمین بخورد، به‌نفع دوچرخه‌ سوار است. چرا؟ چون «سلامتِ در وابستگی»، برای انسان «هلاکت» است. درحالی‌که زخمی‌شدن در حفظ تعادل، سعادت است!

رهبر جامعه هم هنگام «گرفتن» و قبضه‌ کردن جامعه، کار ساده‌ای دارد؛ کار دشوار او در «رها‌کردن» جامعه است. وابسته ‌شدن جامعه به رهبرِ خودش ساده است. روی پای خود ایستادنِ جامعه، به‌طوری‌ که خود بفهمد، خود بداند و خود درک کند، دشوار است. برای گذشتن از این مرحله، جامعه زخم‌هایی را باید تحمل کند و آسیب‌هایی را باید قبول کند تا بتواند روی پای خود بایستد، بفهمد و حرکت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس