راه بر

با حساب و کتاب نعمت های الهی را استفاده کنید

به برادران و خواهران مسلمان مان در سراسر کشور عرض مي‏کنم که موضوع قناعت را جدّي بگيريد. منظورم از قناعت اين نيست که دست به نعمتهاي الهي نزنيد و از آنها بهره‏ مند نشويد. مقصود اين است که حدّ و اندازه نگه داريد؛ زياده ‏روي و اسراف نکنيد؛ نعمتهاي الهي را ضايع ننماييد؛ که متأسفانه بسياري مي‏کنند.

در جمهوري اسلامي، کساني هستند که دستشان به نعمتهاي الهي نمي‏رسد. نه به خاطر اين‏که کم داريم. به خاطر اين‏که بسياري به خودشان حق مي‏دهند که نعمتهاي الهي را بي‏ حساب و کتاب مصرف کنند؛ بي ‏اندازه مصرف کنند؛ هيچ ملاحظه ‏اي نکنند؛ هيچ حدي نگه ندارند و حتّي نعمتهاي الهي را ضايع کنند. چقدر نان ضايع مي‏شود! چقدر غذاي طبخ شده ضايع مي‏شود! چقدر ميوه مصرف نشده ضايع مي‏شود و از خانه ‏ها بيرون ريخته مي‏شود! چقدر لباس زيادتر از اندازه لازم – چند برابر اندازه لازم – خريداري مي‏شود و در خانه ‏ها و صندوق ها مي‏ ماند، براي اين‏که يک بار در مراسمي پوشيده شود! اينها اسراف است.

اسراف، فعل حرام است؛ گناه است؛ خلاف شرع است؛ آنجايي که اسراف باشد و اسراف مال و اسراف نعمتهاي الهي انجام گيرد، تضييع و تلف کردن نعمت است. تصميم بگيريد اين کار را نکنيد.[1]


[1] بيانات در خطبه‏ هاي نماز عيد سعيد فطر 1372/1/4

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس