سبک تربیت

دغدغه تربیت و هدایت

دغدغه تربیت و شور هدایت، میوه‌هاي طبيعي ايمان است. مؤمن دغدغه هدايت بندگان خدا را مهم‌ترين وظيفه خود مي‌داند. تربيت ديني و هدايت انسان‌ها نياز به ارتباط وگفتگو با آن‌ها دارد؛ از اين رو خدا در ميان خلقش فرستادگاني دارد كه از جانب او و به‌جاي او با بندگان سخن مي‌گويند و آن‌ها را راهنمايي مي‌كنند.

گفتگو، لازمه هدایت مردم

نزول مجموعه وحي در برهوت جاهليت به تنهایی جواب‌گوي نياز هدايت مردم نيست كه اين آدم‌ها نيازمند برخورد مستقيم و گفتگو هستند تا خود را و راه خود را بيابند. همين است كه رسولان مبعوث مي‌شوند تا در كنار كتاب خدا، راه ضلالت را ببندند  و عهده‌دار برخوردها و گفتگوها شوند. معارف ديني اين‌گونه نيست كه چند كتاب در اختيار مردم قرار داده شود كه هرکس خواست دين‌دار شود به آن‌ها مراجعه كند! اگر اين‌گونه بود خداوند يك كتاب بزرگ و خوش‌دست مي فرستاد تا هر كه دلش مي‌خواهد ديندار باشد، از آن استفاده ببرد!

آغاز دین با هدایت‌های رسول

دين با بعثت رسول و هدايت‌هاي او آغاز مي‌شود ولي او در اين سير امناء، خلفاء  و وارثاني دارد كه در حضور و در غيبت همراه او هستند و آن‌جا كه او نيست، سنّت او را در هدايت و تربيت زنده نگاه مي‌دارند و سخن او را بر مردمان مي‌خوانند. اين‌گونه است كه معلمان و مربیان در كنار خلفاي رسول(ص) متولد مي‌شوند و كساني سنّت رسول را زنده مي‌كنند. اگر رسول خدا در مكّه مشغول است؛ مصعب در مدينه، جعفر در حبشه و ابوذر در ربذه همان حركت را پي مي‌گيرند و پرورده‌هاي حوزه نبوي، خود به جاي رسول به احياء سنّت او و نقل سخن او مي‌پردازند.

 

مؤمن دغدغه هدايت بندگان خدا را دارد و ارشاد جاهل و تنبيه غافل و پرورش نسل تازه را مهم ترين وظيفه خود مي‌داند. مؤمن كسي است كه نه تنها دين را پذيرفته و به آن تسليم شده بلكه دين و اعتقادات ديني در احساس‌ها و دغدغه‌هاي او داخل و جزء دغدغه‌هاي ثابت او شده است.

هدایت انسان‌ها در گرو ارتباط و برخوردهای مناسب با آن‌ها

خلقت آدمي به گونه‌اي نيست كه او را در يافتن مصالح و منافع خويش كفايت كند. حكمت خالق صانع براي تأمين اين نياز راهي ديگر انديشيده است ؛ راهي متناسب با وضعيت انسان و جامعة انساني. تربيت ديني و هدايت انسان‌ها نياز به تماس و ارتباط با آن‌ها و برخوردهاي مناسب و گفتگو دارد ؛ از اين رو است كه او در ميان خلقش فرستادگاني دارد كه از جانبش و به‌جايش با خلق و بندگان سخن بگویند و آن‌ها را راهنمايي كنند.

انبياء همراه با بينات روشن و روشن‌گر  به سوي مردم فرستاده شده‌اند ؛ روشن‌ چون در سطح فهم هر شخصی با او سخن مي‌گويند و روشن‌گر چون انسان را و هستي را و نقش انسان در هستي را از تاريكي جهل و ابهام بيرون مي‌آورند.  ادامه كار رسول بر عهده معلم و مربی ست. از اين رو مي‌كوشد تا آن سنّت‌هاي تربيتي را حفظ كرده و تدوام بخشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس