سبک تربیت

خانواده به چه میزان در تربیت فرزندان اثرگذار است؟

میزان ایفای نقش خانواده در تربیت به وضعیت خانواده‌ها  بستگی دارد؛ به میزانی که ما ضعیف باشیم و ضعیف عمل­کنیم، نقش عوامل دیگر بیشتر ­می­شود. به میزانی که من درگیر ارتباط با دیگرانم، یا درگیر کار بیرون از خانه­ام، یا در خانه درگیر دعوا و بر خورد با همسر و مادر خانم و مادر شوهر هستم، نقشم پائین می­آید و نقش عوامل دیگر مثل پسر همسایه، مغازه‌دار سر کوچه و تلویزیون بیشتر می­شود.

تأثیر والدین هم در اثر تغییرات عوامل اجتماعی و تکنولوژیک و هم در اثر ضعف و قدرت پدر و مادرها تغییر می‌کند. خانواده­ای که از نظر وضعیت اقتصادی دچار مشکل می­شود، محدودیت­ها، فشارها و سختی­های خاص خود را دارد. این وضعیت خود را بر خانواده و کودک تحمیل می‌کند و بر محدوده­ باید و نبایدهای آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

تأثیر وضعیت اجتماعی نیز چنین است. یک جامعه­ بحرا‌ن‌زده و به‌هم ریخته، یک فضای بسته­ آرام یک‌نواخت، بسیار متفاوت است با یک جامعه با فضای باز که از هر سو سخنی به گوش انسان می­رسد. من در خانه­ ام با فرزندم حرفی می­زنم که همان حرف در مدرسه مورد تمسخر قرار می‌گیرد یا دوستانش در آن زمینه چیز دیگری می‌گویند. در چنین فضایی تأثیری که کودک می‌گیرد، متفاوت است با فضایی اجتماعی که سخن من به عنوان پدر یا مادر، توسط معلم در مدرسه تأئید می­شود و رسانه­ ها نیز در همان جهت سخن می‌گویند.

ما در فضای تربیتی تنها نیستیم. در فضای اجتماعی، در برابر هر رفتار شما واکنشی وجود دارد و افراد عمل‌کننده در فضای اجتماع، متعدد و متنوع­ اند. همین‌طور نهادهای گوناگونی در فضای اجتماعی تأثیرگذار هستند. من سخنی گفته­ ام، همسرم پاسخی داده، من برخوردی کرده­ ام، او نیز در برابر کودکم با من برخوردی کرده است. این رفتارهای متقابل روی تربیت فرزندمان و تغییر رفتارهای او مؤثر است.

حرف پایانی

عوامل دیگری مانند اختلافات خانوادگی و بالاتر از آن، وقوع طلاق نیز در کودک تأثیر بسیار دارند. هریک از این شرایط می­توانند اثرات درازمدت و دیرپایی در روح و اخلاق یک کودک داشته باشند. هنگامی که با این دید به فضای اجتماعی نگاه می‌کنیم، متوجه می ­شویم، با وجود آنکه فرزند من در آغوش من، در خانه­ من و در کنار من بزرگ می­ شود ولی من تنها عامل تأثیرگذار بر او نیستم. در میان خانواده­ هایی که می­ شناسیم، افرادی را سراغ داریم که برای فرزندان‌شان زحمات بسیاری می‌کشند اما در تربیت آن‌ها کم‌ترین اثر را دارند!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس