سبک تربیت

حد و مرز ابراز محبت در تربیت کودک

User Rating: Be the first one !

محبت، ابزار بسیار مهمی در فعالیت‌های تربیتی است زیرا کودک را با شما همراه و هم‌سان می‌کند. اما استفاده از محبت نیاز به ظرافت و دقت‌های خاصی دارد که اگر رعایت نشوند، ممکن است آسیب تریتی به‌دنبال داشته باشد.

آفت‌های زیاده‌روی در محبت

محبت زیادی احساس مسئولیت را در کودک ضعیف می‌کند. از رشد عقلی او می‌کاهد و متجاوز به حقوق دیگران می‌شود. همچنین سلطه‌طلب و مستبد بار می‌آید و در بزرگ‌سالی چون توقع او در جامعه خریدار ندارد، دچار اضطراب و هیجان می‌گردد و عقده حقارت پیدا می‌کند.

هشدارهای محبت غلط

بسیارى از رفتارها که به قصد محبت انجام مى‏شود اما متحمل ضررى براى کودک است، جزء محبت به‌حساب نمى‌آید. به‌طور مثال تائید رفتارهاى نادرست کودک یا خندیدن به حرف‏هاى ناشایست و بخشیدن‏هاى بى‏حساب نمونه‏ هایى از انحراف در محبت هستند.

محبت نباید فرصت‏هاى مناسبى را که در دوران کودکى مى‏تواند موجب تجربه‏ اندوزى و سخت‌کوشى فرزندان گردد، را سلب کند. با یارى رساندن احمقانه، کودک به خدمت دیگران عادت مى‌کند. همچنین اظهار نگرانى شدید به هنگام یک حادثه معمولى مشکلى را حل نمى‌کند و فقط کودک را از فهم درست وقایع محروم مى‏سازد.

محبت افراطی

محبت‏ افراطى باعث مى ‏شود که فرزند، شخصیت مستقلى نداشته باشد، بیش از حد وابسته بار بیاید و همواره‏ خود را محتاج توجه و یارى دیگران‏ ببیند. همچنین فرزندانى که بیش از حد مورد توجه و محبت والدین قرارمى‌گیرند، از دیگران نیز توقع محبت‌هاى ‏آن‌چنانى دارند و زمانى که وارد اجتماع مى‏ شوند، چون توقعات آن‌ها برآورده نمى‏ شود، سرخورده ومایوس مى‏ شوند و گاهى با پرخاشگرى برخورد مى‏ کنند. چنین افرادى نمى‏ توانند با دیگران‏ رابطه عاطفى متعادل و منطقى برقرارکنند زیرا که توقعات بیش از حد آنان ‏موجب مى‏ شود که افرادى بسیار زودرنج و شکننده باشند. باید اشاره کرد که معمولا این افراد در زندگى ‏زناشویى خود نیز به علت همین ‏روحیه آسیب‏ پذیر و نامتعادل با مشکلات جدى روبرو مى ‏شوند.

نکته پایانی

ابراز محبت باید همراه با اصول و درنظر گرفتن شرایط باشد. اگر فرزندى مرتکب‏ کار اشتباهی مى‏ شود در حین انجام و بلافاصله بعد ازآن ابراز محبت‏ یا نشان دادن توجه، کار نادرستى است. اکثرا والدین ندانسته درچنین ‏موقعیت‌هایی رفتارهاى غلط کودکان راتقویت مى‌کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
بستن
قالب وردپرس