سبک تربیت

سه گام برای ارتباط عاطفی با مخاطب

استاد فدائی

گام اول، شناخت مخاطب

بعضی‌ها با یک سلام رفیق می‌شوند و برخی هم که انگار با هم پسرخاله بوده‌اند و از قبل نسبت فامیلی داشته‌اند! آقای قرائتی می‌گفت: بعضی افراد مثل میوه‌هایی هستند که تا به درخت‌شان دست می‌زنی، به زیر درخت می‌افتند. عده‌ای هم مانند گردو هستند؛ باید یک چوب‌دستی دستت بگیری و توی سرشان بزنی تا بیفتند! برای اینکه جنس طرف معلوم شود، ارزیابی لازم است. دکتر هم که می‌روید، اگر دیدید نسخه‌اش را از لابه‌لای برگه‌هایش درآورد، به هیچ دردی نمی‌خورد  اما اگر چند سؤال کرد و بعد نسخه نوشت، آن نسخه کارایی دارد.

نکته دیگر اینکه سطح اعتقادی،  فرهنگی و مسائلی که برای مخاطب‌تان جذاب است را بشناسید و ببینید ارزش‌های وجود این آدم چیست. اصلاً ببینید از کجا باید با او شروع کنید. باید روحیه او را خوب بشناسید و او را ارزیابی کنید. ازریابی و شناسایی گام‌های مهمی برای ارتباط‌گیری هدف‌مند هستند.

گام دوم، آشنایی و دوستی با مخاطب

گام دوم، همان آشنایی و دوستی است. به این وسیله مخاطب می‌تواند راحت‌تر حرف‌هایش را با شما در میان بگذارد و ارتباط بگیرد.

گام سوم، جذب و صمیمیت

گام سوم، جذب و صمیمیت است. باید انس را تقویت کنیم. علامت و نمودش  این است که مخاطب، خیلی از حرف‌های نگو را هم با شما می‌گوید.  بچه‌ها اول خودشان را لو نمی‌دهند، مدتی اعتماد می‌کنند و آدم را به چند روش تست می‌کنند و می‌فهمند که این آدم لایق این هست که یک‌سری‌ حرف‌ها را با او در میان بگذارند یا نگذارند. بعد از این مرحله اگر اعتماد کنند، حتی خصوصی‌ترین مسائل‌شان را نیز درمیان می‌گذارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس