سبک تربیت

مشکلات فعالیت تربیتی عمیق و ریشه‌دار

استاد هادی‌زاده

كاری كه بر اساس مباني قرآني و الهي انجام می­‌شود، كاري كه پيامبران خدا و اولیاء الهی انجام مي‌داده­‌اند، کاری که اگر کسی در مسیر انجام آن گام بردارد به مقام جانشینی پیامبر در میان امت وی می­‌رسد و در روز قیامت نیز در ردیف پیامبران محشور می­‌شود، كار ساده‌اي نيست بلکه بسیار دشوار و طاقت فرساست.

این کار از جنس سخنراني و کلاس‌داری نيست كه یک منبر و یا یک كلاس و تخته آماده کنند و از ما دعوت کنند که بیائیم و در طول يك ساعت مطالب‌مان را ارائه كنیم، بعد هم ما بيست یا سي سال از عمرمان را اين­گونه بگذرانیم و پیش خودمان هم بگوئیم که «الحمدلله همه عمر در کار ارشاد و تبليغ بوده‌ایم و فلان تعداد سخنراني داشته‌ایم و فلان تعداد كلاس برگزار كرده‌ایم و اين همه آدم هم آمده‌اند و پای منبر ما یا سر كلاس‌مان در اين دوره‌ها نشسته‌اند و مطالب را گوش كرده‌اند و رفته‌اند».

همين دشواری است که معمولاً سبب مي‌شود ما جايگزين اين راه دشوار را انتخاب كنيم؛ چراکه اگر بخواهيم با آن روش عمل کنیم، بايد زحمت بسیاری بكشيم تا پس از صرف زمانی طولانی به نتیجه برسيم، آن هم نتیجه­‌ای اندک در حالي­كه با شیوه مرسوم فعالیت ارشادی و تبلیغی مي‌توانيم حجم فعالیت­های‌مان را خیلی بالا ببریم و آمار بیشتری بدهيم. گاهی حتی این­گونه نیست که بخواهیم به کسی آمار بدهیم، بلکه این تعداد بالای فعالیت براي خودمان خوشایند و دلگرم­‌کننده است؛چراکه وقتي مي‌بينيم مثلاً برای صد نفر برنامه اجرا کرده­‌ایم، حس خوشایندی پیدا می‌­کنیم و آرام می‌­شویم.

اين هم يكي از مشكلات ما است که همواره می­‌خواهیم راه­‌هاي ساده و کوتاه را بپیمائیم. اصل اينكه برای رسیدن به یک هدف، مسير كوتاه‌تری را طي كنيم خيلي خوب است، اما نباید کار به جایی برسد که از اصل هدف کوتاه بیائیم و از آن بگذريم تا مسيرمان كوتاه شود. متأسفانه ما در كارهاي دشوار، از جمله در كار ارشاد و تربيت اين گرفتاري را داريم که حوصله صرف وقت را نداریم برای نمونه وقتی با جواني برخورد می­‌کنیم که مشكلی دارد، اگر بخواهیم او را هدایت کنیم، نمی‌­توانیم مثلاً برايش كلاسی برگزار کنیم و برویم. بايد در کنار او بنشينيم، با او صحبت كنيم، رفت و آمد داشته باشيم، مشكلاتش را بشناسيم و آن‌ها را حل كنيم تا بعد بتوانیم امیدوار باشیم که بشود برای هدایت او کاری کرد. اما همه اين‌ها وقت و حوصله مي‌خواهد و ما معمولاً به جای انجام این کارها ترجیح می­‌دهیم كلاس آموزشی برگزار کنیم. بسیاری از ما با اینکه می­دانیم باید اين کارها را بکنیم، اما چون همواره به دنبال راه‌­های ساده‌­تر می‌­گردیم، راه جایگزین را انتخاب می­‌کنیم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس