احادیث تربیتی

مأموریت پدرها در روز جمعه!

سلسله احادیث تربیتی

همان‌طور که می‌دانید، روز  «جمعه» یکی از اعیاد مسلمان‌ها است و اهل‌بیت(ع) تأکید زیادی بر نظافت شخصی، عطر زدن، پوشیدن لباس پاکیزه، عبادت و انجام کارهای نیک در این روز داشته‌اند. بزرگداشت این عید باید در محیط خانه و در میان فرزندان نیز نمود داشته باشد تا هم بر این‌که این روز، روزِ خاصی است، تأکید شود و هم خاطره خوشی از آن در ذهن افراد خانواده ثبت گردد.

امام صادق(ع) می‌فرمایند:

«أَطْرِفُوا أَهَالِيَكُمْ‏ فِي كُلِّ جُمُعَةٍ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْفَاكِهَةِ أَوِ اللَّحْمِ حَتَّى يَفْرَحُوا بِالْجُمُعَةِ»

خانواده‌هایتان در تمام روز‌های جمعه، با مقداری میوه یا گوشت خوشحال کنید تا در روز جمعه شادمان باشند. الكافي، ج‏۶، ص۲۹۹

در متن عربی این حدیث از واژه «إطراف» استفاده شده است. معنای این واژه این است که چیزی نو، جالب، دل‌پذیر و بی‌همتا به کسی داده شود تا او شگفت‌زده و خوشحال گردد. شاید در عصر رسول خدا(ص) که میوه کم‌یاب بوده و مردم به دلیل تنگ‌دستی، توانایی خرید گوشت و … را نداشتند، این خوراکی‌ها برای افراد خانواده جالب و جذاب بوده است، اما امروزه معمولاً چنین نیست.

اگر بخواهیم این حدیث را با زمانه خود تطبیق دهیم، باید چنین تعبیر کنیم که پدر خانواده باید در تمام روزهای جمعه، خانواده‌اش را به چیزی که می‌داند با آن غافلگیر و خوشحال می‌شوند، مهمان کند. به هرحال پدرها سعی می‌کنند، در حد توان‌شان، چیزهایی بخرند که خانواده‌شان با آن خوشحال می‌شوند؛ مثل میوه‌ای نوبر، یک خوراکی‌ با طعم جدید یا… چه خوب است این کار را در روزهای جمعه انجام دهند تا هم به دستور پیامبر عمل کرده باشند، هم این عید را بزرگ داشته باشند و هم خانواده‌شان را خوشحال کرده باشند.

همین عمل خوشحال کردن را می توان در سایر اعیاد و مناسبت های دینی نیز انجام داد. یعنی خریدها را طوری برنامه ریزی کرد تا متناسب با اعیاد و شعائر دینی انجام شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس