سبک تربیت

مربی باید سوز تربیتی داشته باشد

مربی باید سوز تربیتی‌اش زیاد باشد. کار تربیتی با نوجوان از چند جهت بسیار سخت است. اول اینکه دیربازده است؛ هرچه  کار می‌کنید، احساس می‌کنید نتیجه نمی‌دهد. باید صبور باشید و خسته نشوید. دوم اینکه مربی شأن اجتماعی ندارد و کسی شما را که درکار تربیتی هستید، چندان تحویل نمی‌گیرد!

نوشتن کتاب برای کودکِ قبل از دبستان خیلی مشکل است؛ اینکه چه‌طور قلم بزنی که بخواهی اسلامی و با سوز تربیتی بنویسی و مفاهیم بلند اسلامی را در قالب داستان‌های کوچک برای بچه‌ها بیاوری، انصافا کار سختی است. کار مربی همه‌اش دویدن و تلاش است؛ همه‌اش از زندگی و خوشی‌ها زدن است؛ شب روز نداشتن است. هیچ کسی هم خریدارش نیست. کار هم کارِ مدت‌دار و سختی است. بنابراین اگر سوز واقعی تربیتی در شما نیامده باشد، زود وا می‌دهید. برخی هم تا ازدواج می‌کنند، کار را رها می‌کنند و می‌روند!

اگر کسی سوز واقعی داشته باشد، باید تا آخر عمر بسوزد، ولی چه می‌شود که طرف تا به سی سال می‌رسد، می‌گوید: ما دیگر کارمان را کرده‌ایم و وظیفه‌مان را انجام داده‌ایم. این موارد بسیار زیاد است. بیشتر کسانی که در فضای تربیتی‌اند، در سنین جوانی هستند و  کم‌کم کنار می‌کشند. باید تلاش کنید و ببینید مشکل کجاست. مشکل این است که مربی در بُعد نگرشی‌اش به ضرورت کامل نرسیده است.

بروید حرف بزنید و فکر کنید که واقعاً مسئولیت اصلی شما این هست یا نه؟ باید به این برسید که وظیفه مربی‌گری مهم‌ترین کار در زندگی و مهم‌ترین مسئولیتی است که خدا روی دوش شما گذاشته است. اگر در تمام زندگی در احساس‌تان مشکل دارید، اگر هنوز دلبستگی‌هایی جای دیگری دارید و چیزهای دیگری برای‌تان مهم است؛ مدرک، پُست و مقام، توجه و…  اگر این‌ها برای‌تان مهم باشد، باید حلش کنید.

کلام پایانی

مربی اگر این مسائل برایش حل نشده باشد، اول کار که سرش داغ است، چند روزی در این فضا کار می‌کند و بعد که مدتی از زندگی‌اش بگذرد و گرم و سرد زندگی را بچشد، در کارش افول می‌کند و کنار می‌کشد و نسل بعدی باید بیاید و از نو شروع کند. اگر کسی عمری در فضای تربیتی کار کند و حجم بالایی تجربه به‌دست آورد و آن را به بعدی‌ها انتقال دهد، آن‌ها می‌توانند خیلی راحت‌تر و سریع‌تر کار کنند. اگر وظیفه شما این است، تا آخر عمر هم باید همین باشد. فهم این مطلب، در کار خیلی مهم است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس