روزنگار تربیت

شهید رجائی: مربیان امور تربیتی سربازان انقلاب‌اند

به‌مناسبت روز امور تربیتی و تربیت اسلامی

در سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی، نظام آموزش و پرورش یک نهاد تربیتی با هدف گسترش و تعمیق ارزش‌های انقلاب اسلامی شكل داد؛ بر همین اساس شهیدان رجایی و باهنر در دوره تصدی وزارت آموزش و پرورش در تاریخ ۸ اسفند سال ۱۳۵۹ شمسی اقدام به تاسیس «ستادهای امور تربیتی» در مدارس كردند.

در دوره نخست‌وزیری شهید رجایی و در دوران تصدّی شهید باهنر در وزارت آموزش و پرورش آن‌ها به تأسیس ستادهای امور تربیتی در مدارس كشور اقدام كردند تا فرهنگ اسلامی را گسترش دهند و دانش‌آموزان را به حرمت نهادن و عمل به ارزش‌های اسلامی ترغیب كنند.

پاسداری از ارزش‌های اسلامی و دستاوردهای انقلاب، برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی بین عملكرد عوامل تربیتی، توجّه جدی به نقش معلمان در فعالیت‌های تربیتی و توجه به نقش دانش‌آموزان در فعالیت‌های تربیتی از جمله اهداف ستادهای امور تربیتی است.

شهید رجایی مربیان امور تربیتی را سربازان انقلاب در آموزش و پرورش نامید و بنا به گفته شهید باهنر: مربیان زمانی با انبیاء هم‌صف و با امام عادل هم‌ردیف هستند كه آموزش را از محتوای تزكیه پر كنند.

این نهاد از بدو شكل‌گیری تا به امروز مجموعه وسیعی از عملكردها و وظایف متعددی را به عهده داشته و تحقق امر تربیت را منوط به حضور مربی و فعالیت‌های رسمی غیركلاسی در كنار آموزش‌های كلاسی می‌داند.

اهداف اصلی تشکیل این نهاد

ـ انتقال ارزش‌های دینی و فرهنگی انقلاب اسلامی به مدارس

ـ تربیت و بازسازی دانش‌آموزان در فضایی انقلابی و اسلامی

ـ زمینه‌سازی برای ورود نگرش‌های دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی به نظام آموزش و پرورش و حفظ مدارس از آفت‌های فرهنگی و سیاسی

ـ شناخت و پرورش استعدادهای دانش‌آموزان در رشد دینی، عقلی، اجتماعی و عاطفی آنان

بنابراین مهم‌ترین اهداف تشكیل امور تربیتی را حراست از مرزهای اعتقادی، حفظ دستاوردها و تبیین ارزش‌های انقلاب در مدارس باید دانست، چرا كه انگیزه‌های انقلابی و اسلامی همراه با شعار «مربیان امور تربیتی سربازان انقلابند» موجب تأسیس این نهاد انقلابی شده است. این مجموعه در طی سال‌های شكل‌گیری خود تلاش گسترده‌ای را در جهت رفع كاستی ها و پرورش مذهبی و انقلابی دانش‌آموزان به انجام رسانده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس