روزنگار تربیت

مادر معمار تربیت

به‌مناسبت میلاد با سعادت حضرت زهرا سلام‌ الله‌ علیها

برای اینکه روز میلاد حضرت زهرای مرضیه(س) به‌عنوان روز مادر در تقویم  شیعه انتخاب شود، به قدر کافی دلیل وجود دارد که روزی غیر این روز پُر برکت، نمی‌توانست به شایستگی نشان دهنده جایگاه بی‌بدیل مادر در فرهنگ اسلامی و ایرانی باشد. پرورش والاترینِ انسان‌ها در دامان خود، به تنهایی جای هیچ شبهه‌ای را باقی نمی‌گذارد که فاطمه(س) تجلی مطلق مادرانگی است. به همین مناسبت و با الگو گرفتن از آن حضرت به برخی از رسالت‌های تربیتی مادران اشاره می‌کنیم:

تربیت عاطفی

مادر به لحاظ روانی وعاطفی سرشار از مهر و محبت و صمیمیت است. چون ساختار وجودی مادر به‌گونه‌ای آفریده شده که قدرت جذب فوق العاده‌ای دارد که اگر درست استفاده شود، در شکل‌گیری روابط اجتماعی و تربیت فرزندان نقش سازنده‌ای خواهند داشت، از طرفی بی‌مهری مادر یکی از مهم‌ترین عوامل از بین بردن تعادل عاطفی فرزند در خانواده است و چه بسا موجب افسردگی و پریشانی وی گردد.

تربیت اخلاقی

مادر الگوی رفتاری و اخلاقی برای فرزند است، هر کار ریز و درشتی که انجام دهد، در منش و نحوه رفتار اوبا دیگران تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر مادر به وظیفه خویش عمل نکند و در برابر چشمان کودک دست به رفتارهای ناشایست بزند، طبیعی است که کودک از او تبعیت می کند.

تربیت عقلانی

عقل از ابعاد مهم وجود انسان است که اگر شکوفا گردد، توان آن را دارد که خوب را از بد و خیر را از شر تشخیص دهد و صاحبش را به سعادت برساند. تربیت این بخش از نیروی درونی انسان وظیفه اولیا و مربیان است که باید بدان توجه کنند و در درجه اول اهمیت قرار دهند. انبیاء الهی همه برای تربیت عقلانی آمدند و در این مسیر حرکت کردند و تا آن جا که توانستند به وظیفه‌شان عمل نمودند. امام علی(ع) در خطبه اول نهج البلاغه می فرماید: «و یثیروا لهم دفائن العقول»؛ «خداوند پیامبران خود را پی در پی اعزام کرد تا توانمندی‌های پنهان عقل‌ها را آشکار سازند.»

مادران در تربیت عقلانی فرزندان شان نقشی بسزائی دارند. آنچه مهم است، شیوه اجرای فرایند تربیت عقلانی است که باید مورد توجه مادران قرار گیرد. اتخاذ روش مناسب در شکوفاسازی نیروی اندیشه و تعقل فرزندان بسیار اثرگذار می‌باشد. پرسش و پاسخ، طرح مسابقات همراه با تشویق، تفریح و گردش، بازدید از باغ و بوستان  و توجه دادن فرزندان به آفریدگار جهان از روش‌های مؤثر در پرورش عقل و اندیشه آنان است.

تربیت جنسی

طبیعی است که پرورش درست فرد در حیطه گرایش‌های جنسی مستلزم آموزش و ارائه اطلاعات کافی در این زمینه است؛ چرا که اگر مواظبت‌های جنسی و آموزش‌هایی در مورد آن داده نشود، ممکن است با فرا رسیدن دوران بلوغ کار از کار بگذرد و توصیه‎های تربیتی دیگر اثری نداشته باشد. مادر از همان آغاز باید به این امر توجه داشته باشد و فضای خانه را به‌گونه‌ای آماده سازد که کم‌ترین نشانه‌ای از تحریکات جنسی در آن مشاهده نگردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس