روزنگار تربیت

وظیفه نخبگان در تربیت نسل انقلابی

به‌مناسبت ایام پیروزی انقلاب اسلامی

یکی از دغدغه‌های کشورهای مستقل، زنده نگه داشتن اصول و ارزش‌ها در نسل‌های جدید است و تحقق این هدف را بر عهده نخبگان، دستگاه‌های مسئول و چهره‌های تأثیرگذار قرار می‌دهند، چراکه اگر از این اقدام مهم غفلت شود، نسل آینده از ارزش‌های آن جامعه بهره‌ای نخواهد داشت و در برابر فرهنگ‌های مهاجم، احساس خودباختگی خواهد کرد.

انقلاب اسلامی هم به طریق اولی، به عنوان پرچم‌دار آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی در جهان، حساسیت خاصی در خصوص تربیت نسل «انقلابی» دارد و شاید هیچ کشوری را نتوان آدرس داد که مانند ایران نسبت به تفکرات و عقاید جوانان خود دغدغه داشته باشد.

مجموعه‌ها و متصدیان فرهنگی و تربیتی در این رابطه به توصیه‌های زیر توجه داشته باشند:

دشمن‌شناسی

اولین شاخصه یک نسل انقلابی، «دشمن‌شناسی» و «استکبارستیزی» است. نظام سلطه، با بمباران رسانه‌ای و استفاده از موقعیت حاصل شده از ولنگاری‌های فرهنگی، درصدد است که مرز بین حق و باطل را کم‌رنگ کرده و همه سیاست‌هایش را در لباس شکیل خیرخواهی جلوه دهد.

ثمره دشمن‌شناسی، تربیت نسلی خواهد بود که به دشمن لبخند نمی‌زند، دست خود را به نشانه دوستی به طرف سلطه‌گران دراز نمی‌کند، با او طرح دوستی نمی‌ریزد و نفوذ دشمن در فکر، عقیده و تمام شئونات زندگی را «تعامل با دنیا» تلقی نمی‌کند.

هویت مستقل دینی و ملی

تربیت انقلابی، زمینه هویت مستقل دینی و ملی را فراهم می‌کند. درواقع هویت مستقل داشتن در این زمینه محصول استکبارستیزی است، چرا که نقطه مقابل آن یعنی «خودباختگی»، پیش‌نیاز تسلط بیگانگان بر مقدرات نظام و انقلاب است.

مرور وقایع یک قرن گذشته کشورمان هم گواه این مدعاست که تلاش‌ دشمن برای خلع سلاح مردم از اصالت و هویت ایرانی اسلامی، با همکاری حاکمان خود فروخته در برابر غرب به نتیجه رسید. درحالی‌که انقلاب اسلامی، روح عدم اعتماد به قدرت‌های جهانی را در میان نسل‌های نو دمیده و باعث شده که جمهوری اسلامی ایران از کشوری تابع و وابسته به بزرگ‌ترین تهدید برای استکبار جهانی بدل شود.

تفسیر جعلی از انقلابی بودن

ارائه چهره‌ وارونه از یک فرد انقلابی، مهم‌ترین مانع تقویت این جریان است. انقلابی‌گری برخلاف تفسیر مخدوشی که فریفتگان غرب از آن دارند، مترادف است با کار دقیق، سنجیده، مداوم و دارای قاعده و چهارچوب که ثمره آن در جاهایی مثل محرومیت‌زدایی، کار جهادی، رسیدگی به فقرا، پیشرفت علم و فناوری و تحقق عدالت تجلی می‌یابد که در مقابل چنین روحیه‌ای، رفاه‌طلبی، اشرافیت و بی‌توجهی به محرومین قرار دارد.

بی‌تفاوت نبودن در برابر هجمه‌ها

بی‌تفاوتی در برابر هجمه‌های فرهنگی و انفعال در مقابل امواج شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای که به نوعی آنارشیسم فرهنگی تبدیل شده، یکی از آفات خطرناک ترویج روحیه انقلابی است. به تعبیر رهبر انقلاب: شهید حججیِ عزیز در دنیایی که روزنه‌های اغواگر صوتی و تصویری فراوانی وجود دارد، چنین درخشید و خداوند او را همچون حجتی در مقابل چشم همگان قرار داد.

حرف پایانی

افق انقلاب اسلامی، افقی وسیع و جهانی است و این نسل تازهِ انقلابی است که می‌تواند چشم‌انداز بلندنظرانه نظام را محقق کرده و به نقطه نهایی برساند. بنابراین، اهمال در تربیت نسل مؤمن و انقلابی به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست و خواص و نخبگان وظیفه دارند تا این رسالت خطیر را تا حد توان به سرانجام برسانند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس