روزنگار تربیت

حکایت پهلوانی یک نوجوان

روبرو نشدن نوجوان ایرانی با حریف اسرائیلی در مسابقات جهانی شطرنج

طوفان چیزی شبیه همین حرکتی است که چند روز پیش «آرین غلامی» انجام داد. آرین نوجوان دهه هشتادی است که در مسابقات شطرنج سوئد در اوج اقتدار از مسابقه با حریف صهیونیست انصراف می‌دهد، قید قهرمانی و جوایزش را زده و نائب قهرمان می‌شود.

ضربه برق‌آسا به صهیونیست‌ها

آرین می‌گوید: من تمام شش مسابقه قبلی  در بخش برق‌آسا را برده و صدر جدول بودم. حریف‌هایم از کشورهای اسپانیا، هند،  نروژ، سوئد و ایسلند بودند و همه درجه استادی داشتند. در مسابقه هفتم با حریفی که از رژیم اشغالگر قدس بود برخورد کردم و از این مسابقه انصراف دادم.

همیشه صدر جدول

آرین که تنها بازیکن ایرانی این مسابقات بوده است، می‌گوید:  من تنها بودم و برای فکر و تصمیم تقریبا دو سه دقیقه وقت داشتم و خودم این تصمیم را گرفتم. هرچند باید بی‌خیال قهرمانی می‌شدم، اما حرف من یکی بود، آن هم اینکه از مسابقه با حریف صهیونیست انصراف بدهم. همه تعجب کرده بودند خصوصا به این دلیل که در صدر جدول بودم و وضعیت بسیار عالی داشتم.

تحقیر رژیم اشغالگر

خنده‌های آرین وقتی در مورد اینکه حال صهیونیست‌ها را گرفته خیلی دلنشین بود. از اینکه توانسته بود با این حرکت به نوعی رژیم اشغالگر قدس را تحقیر کند خوشحال بود و می‌گفت: فکر می‌کنم الان حس خیلی بدی داشته باشند، زیرا حتما مردم فلسطین و کسانی که مقاومت می‌کنند وقتی این خبر را بشنوند، خوشحال خواهند شد.

همیشه به دنبال حق

آرین می‌گوید بچه‌هایی که قصد دارند وارد ورزش‌های حرفه‌ای شوند باید حواس‌شان باشد روی خودشان کارکنند که نسبت به مسائل انسانی حساس باشند. کسی که می‌خواهد قهرمان باشد باید روی مسائل اخلاقیاش هم کار کند. نوجوان‌هایی مثل من باید همه تلاش‌مان را کنیم که مسیر حق را در هرکار و شرایطی پیدا کنیم و بعد از تشخیص، با اطمینان آن را انتخاب نماییم.

برگرفته از مصاحبه آرین غلامی بعد از مسابقات جهانی شطرنج

1 نظر در “حکایت پهلوانی یک نوجوان”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس