روزنگار تربیت

نقش استعدادها و تشکیلات در پیروزی و پیش‌برد انقلاب اسلامی از دیگاه شهید بهشتی

به‌مناسبت ایام پیروزی انقلاب اسلامی

در دوران سازندگی، هر فرد و گروهی باید مسئولیت خاصی را كه از عهده او برمی‌آید، به عهده بگیرد. البته این کار فقط از راه تشكیلات و تشكّل شدنی است. ما به یك تشكیلات نیرومند، هماهنگ، خلّاق و منسجم كه در آن استعدادها همدیگر را بیابند، نیازمندیم. ما به محیطی كه محل تلاقی استعدادها و محل شناسائی متقابل استعدادها باشد و استعدادها در آن‌جا زمینه‌ای برای شكوفائی پیدا كنند، احتیاج داریم.

در قشرهای مختلف و مناطق مختلف جامعه انسان‌های با استعداد فراوان هستند. صاحبان استعدادهای ناب و توان‌های ارزنده ، كم و بیش در هر جامعه‌ای پیدا می‌شود. جوان‌های ما از نظر استعدادهای گوناگون نسبت به بسیاری از جوامع دیگر، رسیده‌تر و آماده‌تر هستند و زمینه‌های آن‌ها چه از نظر یادگیری و چه از نظر عمل برای شكفته شدن مساعدتر است.
طرز شناخت و پرورش استعدادها در یك جامعه، اینكه استعدادها را چگونه باید شناخت و بعد از شناختنش چگونه باید پرورش داد، مسئله اساسی و مهم هر جامعه است. در جامعه‌ای كه استعداد انسان‌ها به هدر برود و به‌جای پیدا كردن راه باز و شكوفایی همواره به سد و مانع شكفتگی برخورد كنند، در جامعه‌ای كه صاحبان ارزش‌ها و استعدادها به جای تشویق شدن همواره عقب رانده شودند، نمی‌توان امیدوار بود كه استعدادها بارور شوند.
كشف استعدادها در یك جامعه و میدان شكفتگی دادن به استعدادهای آن جامعه راهی دارد كه بشریت آن را در طول تاریخ زندگی خود تجربه كرده است. ما كه از نظر شناخت استعدادها، حداكثر یك مدار و محدود و میدان محدود اطلاعاتی داریم ، چگونه می‌توانیم برای پوشش استعدادها و به‌كار گرفتن آن‌ها، برنامه‌ریزی كنیم.

ما هم اكنون در این مقطع از انقلاب اسلامی خود به افراد گوناگونی نیاز داریم، به معلم‌های لایق و با ایمان كه از اعماق وجدان و قلبش حرف بزند و پیامی كه به آن معتقد است را به جامعه منتقل كند، به قلم به‌دستانی كه بتوانند در خدمت آرمان اسلام و انسانیت این مردم قلم بزنند، به هنرمندانی كه بتوانند هنر خود را در خدمت آرمان اسلامی و انسانی بشریت قرار دهند ، به كسانی كه بتوانند ازعهده مدیریت سالم صنایع، در جهت قطع وابستگی‌های اقتصادی ما به بیگانگان كار كنند و همچنین به كسانی كه بتوانند در سمت‌های اداری جامعه با آرمان‌های اسلامی و تعهد اسلامی و انسانی عمل كنند.

آیا این فراد در جامعه ما نیستند؟ چرا، هستند و شاید بیش از نیاز ما نیز باشند، اشكال كار اینجاست كه ما آنها را نمی‌شناسیم.
ما در این زمینه مقداری عمل كردیم، توانستیم عده‌ای از جوان‌ها و افرادی كه قبلاً به جرم مسملان بودن كنار گذاشته شده بودند، شناسایی كرده و به میدان كار دعوت‌شان كنیم. بسیاری از آن‌ها در در تجربه عملی‌شان نشان دادند كه انسان‌هایی مؤمن، مخلص ، جدی و لایق هستند.

خصلت انقلاب این است كه انسان‌های نو می‌طلبد، انسان‌هایی را می‌طلبد كه بتوانند با فرهنگ جدید انقلاب كار كنند. آن‌هایی كه با رسوبات فرهنگ پیش از انقلاب شكل گرفته‌اند، به زحمت می‌توانند خود را با نیازهای دوره پیروزی انقلاب منطبق كنند.
بنابراین، استعداد و كاردانی ، لیاقت و كارآیی هست ولی باید آن‌ها را كشف كرد و شناخت. چگونه بشناسیم؟ آیا شناخت‌های موضعی كافی است؟ چه بسا در هر منطقه و محلی افراد با لیاقت مسلمان به‌قدر كافی باشد و ما از آن بی‌اطلاع باشیم. چه باید كرد تا افق دید و شناسائی استعدادها گسترده‌تر شود؟ این سئوالی است كه باید به آن جواب داد؟
ما در دوره مبارزه و در راهپیمایی‌های چند میلیونی برای سرنگونی رژیم دورن‌مایه جالبی را دیدیم. بعضی اوقات مطالبی كه به فكر اداره‌كنندگان راهپیمائی‌ها و تظاهرات نمی‌رسید، مجموع این جمعیت پرشور و با احساس به حركت در آمده از خود خلاقیتی نشان می‌داد و می‌آفرید. پس معلوم شد كه استعدادهای ناشناخته فراوانند و باید آن‌ها را شناخت.
در دوران مبارزه برای سرنگونی رژیم و برافكندن آن، حركت سیل‌آسا و خروشان مردم لازم بود اما در دوران سازندگی نمی‌توان با حركت‌های میلیونی كشور را ساخت. در دوران سازندگی، هر فرد و گروهی باید مسئولیت خاصی را كه از عهده او برمی‌آید، به عهده بگیرد. البته این کار فقط از راه تشكیلات و تشكّل شدنی است.

ما به یك تشكیلات نیرومند، هماهنگ، خلّاق و منسجم كه در آن استعدادها همدیگر را بیابند، نیازمندیم. ما به محیطی كه محل تلاقی استعدادها و محل شناسائی متقابل استعدادها باشد و استعدادها در آن‌جا زمینه‌ای برای شكوفائی پیدا كنند، احتیاج داریم.

منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
بستن
قالب وردپرس