روزنگار تربیت

قصه‌های انقلاب؛ معرفی کتاب «پدر چرا توی خانه مانده است؟»

کتاب “پدر چرا توی خانه مانده است؟” ازمجموعه کتاب‌های داستانی نادر ابراهیمی و از معدود کتاب‌های داستان در مورد انقلاب اسلامی است که برای کودکان نوشته شده است. نادر ابراهیمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به خاطر علاقه‌اش به امام خمینی، به انقلاب و آرمان‌هایش ایمان می‌آورد و داستان‌های بسیاری برای کودکان به رشته تحریر درمی‌آورد که یکی از معروف‌ترین این داستان‌ها مجموعه “قصه‌های انقلاب برای کودکان” است.

این مجموعه که شامل داستان‌های زیبایی با درون‌مایه‌های حال و هوای آن زمان است، برای نسل‌های آینده به‌جا مانده است تا یادآور تلاش‌هایی باشد که مردم آن  زمان انجام داده‌اند. یکی از داستان‌های این مجموعه  که بسیار مورد توجه قرار گرفته، داستان” پدر چرا توی خانه مانده است” می‌باشد.

خلاصه داستان

خلاصه داستان “پدر چرا توی خانه مانده است؟” از این قرار است که شخصیت اصلی داستان علی که احتمالا راوی خاطرات برای نویسنده نیز بوده است، در پی دستگیرشدن همسایگان و مبارزان  ضدرژیم  توسط نیروهای امنیتی رژیم شاهنشاهی، به پدرش که تنها فرد دستگیر نشده است،  شک می‌کند و به نظرش می‌آید که پدرش جزء افرادی است که با رژیم همکاری کرده است. از رفتار و گفتار دوستان و همسایگان خود نیز به این موضوع بیشتر شک می‌کند و نهایتا در حیرت می‌ماند که باید در این مورد چه کار کند. البته بعد از اتفاقاتی متوجه می‌شود که پدر او یکی از مبارزان علیه رژیم است و نه یک خائن و در آخر داستان هم از سوی نیروهای امنیتی دستگیر می‌شود.

خاطرات گذشته

خاطرات و مصاحبه‌های صورت گرفته و در عین حال اطلاعاتی که خود نویسنده به واسطه حضور در آن فضا داشته است، کمک شایانی به ایشان کرده است که فضای داستان خود را تا حد زیادی به واقعیت نزدیک کند. درون‌مایه اثر با موضوعات و مضامین انقلابی و اجتماعی که حول و حوش وقایع و حوادث انقلاب اسلامی رخ داده است، هماهنگی کاملی دارد و برای مخاطب کودک و  نوجوان توصیه می‌شود.

زمانه مبارزه

در اثر حاضر به خوبی با مضامین انقلابی و مبارزه علیه ظلم و ستم آشنا می‌شویم و درک می‌کنیم که توصیفات نویسنده در پی به دست آوردن حداکثر توفیق برای همراهی مخاطبانی است که زمان وقوع این حوادث را درک نکرده‌اند و تنها از طریق شنیده‌ها و خوانده‌ها می‌توانند با آن فضا ارتباط برقرار کنند. در واقع نویسنده میان کودکان پیش از انقلاب و کودکان حال یک پل ارتباطی برقرار می‌کند که این امر سبب می‌شود مخاطبان فعلی فضای داستان کتاب را درک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس