سبک تربیت

با حس رقابت، کودک را از رکود بیرون آورید

رقابت، شخصيت كودك را تحريك و اراده­‌اش را بارور می­‌کند. رقابت در كودك، كم يا زياد وجود دارد، پدر و مادر آگاه بايد اين حس را پرورش داده، تحريك كنند و در تمام دوره‏‌ها براى كودك رقيب‏‌هايى بتراشند كه به‌خاطر رقابت با آن‌ها حركت و جنبش بیشترى از خود نشان دهد.

مربى بايد به كودك شخصيت دهد و او را با شخصيت‏‌هاى بزرگ همانند كند تا كودك خود را باور کرده و از ركود و سکونِ خود بیرون بيايد. اين شخصيت دادن از تعريف استعدادهاى كودك، عظمت دودمان، وطن و … مى‌‏تواند ريشه بگيرد.

مثلا مربی به کودک بگوید: «تو از فلانی با استعدادتری، تو مى‏‌توانى بهتر از او باشى، ولى بى‏‌‍حال و سر به هوا و بازيگوش هستى. ببين فلانى نصف تو نيست و اين كارها را انجام داده، تو كه به اين بزرگى و به اين زرنگى هستى، چرا اين جا نشسته‏‌اى»؟ اين طرز گفت‌وگوها كودك را با استعدادها و ظرفيت‌‏هايش آشنا مى‏‌كند و حركت مى‌‏دهد.

پدر و مادر مى‌‏توانند با داستان‏‌هايى كه از خود مى‏‌گويند، برای كودك رقيب بتراشند و به حركت وا دارند. اين نوع رقابت؛ چون از تقليد كمك مى‌‏گيرد، مؤثرتر است.

نکته مهم این است که رقابت نباید منجر به تحقیر شخصیتِ کودک شود، مثل اين كه به کودک بگويند: تو هيچى نمى‌‏شوى! تو نمى‏‌توانى فلان كار را انجام دهى، ولى پسر خاله‌‏ات انجام داده و يا برادرت فلان كار را كرده» در این­ صورت جز ايجاد دشمنى و حسادت بين كودكان نتيجه‌‏اى ندارد و درواقع اين رقابت نيست، بلكه تلقينِ ضعف و زبونى و تحقير است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس