روزنگار تربیت

پندآموزی به سبک حضرت عیسی(ع)

به‌مناسبت میلاد حضرت مسیح علیه السلام

تقویم این روزها به بزرگ‌ترین عید مسیحیان جهان اختصاص دارد که میلاد حضرت مسیح(ع) و آغاز سال نو میلادی را در خود جای داده است. به همین مناسبت جا دارد به برخی از برخوردهای تربیتی حضرت عیسی(ع) با حواریون و مردم عادی اشاره کنیم، زیرا آن حضرت از هر فرصتی برای پند‌آموزی بهره می‌بردند تا توجه اطرافیان خود را به امور مهمی جلب کنند. برای مثال به چند نمونه از این پندها اشاره می کنیم:

زیبایی پدیده ها
روزی حضرت عیسی(ع) با حوارییون از راهی گذر می‌کردند. ناگاه به مردار گندیده سگی رسیدند. حوارییون گفتند: چه‌قدر این سگ بوی بدی دارد و متعفن است. حضرت عیسی فرمود : این سگ چه دندان‌های سفید و خوش‌آیندی دارد! ایشان با این سخن به حوارییون آموختند که در کنار بدی، خوبی را نیز می توان دید.

ویژگی‌های هم‌نشین
از نبی اکرم(ص) نقل شده است: حوارییون به عیسی بن مریم(ع) عرض کردند : ای روح‌الله با چه کسی هم‌نشینی کنیم؟ فرمود با کسی بنشینید که دیدار او خدا را به یاد شما آورد، گفتار او بر آگاهی شما بیفزاید و عمل او شما را به آخرت علاقه‌مند کند.

اثر فرزند صالح در آخرت
نبی اکرم(ص) فرمود: روزی حضرت عیسی از کنار قبری گذشت که صاحب آن را عذاب می‌کردند. سال بعد از کنار همان قبر گذشت ولی دیگر صاحب آن را عذاب نمی‌کردند. عیسی(ع) به خداوند عرض کرد: خداوندا سال پیش از کنار این قبر گذشتم صاحبش را عذاب می‌کردند ولی امسال عذاب برداشته شده است، سبب این امر چیست؟ به آن حضرت وحی رسید: صاحب این قبر فرزندی داشت چون به سن بلوغ رسید، از  صالحان شد و یتیمی را نزد خود جای داد؛ پس صاحب قبر را برای آنچه فرزند او کرد، آمرزیدم.

اثر بد گویی
نبی اکرم(ص) فرمود: روزی عیسی(ع) به یحیی گفت: اگر کسی در حق تو صفت بدی را بگوید که در تو باشد، بدان آن گناهی است که به یاد تو آورده است، پس از آن گناه توبه و استغفار کن. اگر هم در حق تو گناهی را که در تو نباشد بگویند، بدان آن حسنه‌ای است که برای تو نوشته شده است، بی‌آنکه رنج و سختی بکشی.

بیان حال دنیا پرستان
امام رضا(ع) فرمود: عیسی بن مریم(ع) به حواریون گفت: ای بنی اسرائیل هنگامی که دین شما سالم بود، بر دنیای از دست رفته خود تاسف نخورید. دنیاپرستان هنگامی که دنیای‌شان سالم است برای آن چه از دین‌شان رفته است تاسف نمی‌خورند.

ترک شهوت
حضرت عیسی(ع) فرمود: خوشا به حال کسی که ترک کند شهوت حاضری را برای ثوابی که به او عده کرده‌اند و ندیده است.

ویژگی‌های مال کسب‌شده
حضرت عیسی(ع) فرمود: سه ویژگی در مال است: یا از راه حرام کسب می‌کند که عقاب دارد. یا از حلال کسب و در غیر جایگاهِ مصرفش خرج می‌کند که آن نیز عقاب دارد. يا اینکه از راه حلال کسب و در جایگاه مصرفش خرج می‌کند که اصلاح مال، او را به عبادت پروردگارش مشغول می‌سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس