سبک تربیت

تربیت بچه‌های مستقل در جامعه متضاد

استاد تهوری

تربیت ما پایدار نیست؛ چون جامعه متضاد است و در جامعه متضاد تأثیرپذیری کودک از محیط زیاد است؛ لذا هر بادی که می‌وزد، او را به سمتی می‌برد. در این فضا هر چه می‌کاریم، دست‌خوش ضربه‌ها و آسیب‌های دیگران می‌شود و ثمره‌ای از کارهای‌مان برداشت نمی‌کنیم.

باید کاری کنیم که کودک نسبت به هجوم‌های بیرون واکسینه شود. برای رسیدن به این هدف، باید هویت مستقل پیدا کند؛ یعنی آن قدر خودباوری‌اش زیاد باشد که هیچ وقت هیبت آدم‌ها و حرف‌ها او را تحت تأثیر قرار ندهد و با اعتماد به نفسی که دارد، بگوید: من خودم باید بفهمم و جلو بروم. حتی شاید نتواند این را بیان کند و به این نکته توجه هم نداشته باشد، ولی ناخودآگاه شخصیتی مستقل پیدا کرده و نمودهایی هم دارد.

نشانه‌های شخصیت مستقل

بچه‌هایی که شخصیت مستقل دارند، معمولاً مسئول می‌شوند؛ راحت مسئولیت می‌پذیرند و ریاست می‌کنند و اگر شخص دیگری بخواهد ریاست کند، ریاست او را نمی‌پذیرند چون شخصیت‌شان مستقل است و هر حرفی را نمی‌پذیرند. نکته اساسی همین است که افراد مستقل هر حرفی را راحت نمی‌پذیرند و به‌آسانی در آن اشکال می‌کنند.

پیامدهای شخصیت مستقل، بدون روحیه تفکر

اگر کسی به شخصیتی مستقل دست یافته باشد، حال چگونه خودش راه را انتخاب کند و پیش برود؟ باید توانایی دیگری هم در درونش کاشته باشیم که اگر آن ایجاد نشده باشد، به بن‌بست می‌رسد. در این صورت، ناخودآگاه از یکی می‌پذیرد و حرکت می‌کند؛ چون نمی‌تواند بایستد. چنین شخصیتی چون قدرت تخیل و «تفکر» ندارد، به همان ذهن ضعیف خودش مراجعه می‌کند و همان تفکری را که قوی‌تر به نظرش رسیده، قبول می‌کند و به دنبالش می‌رود.

باید قوه تفکر بچه‌ها را تقویت کنیم؛ به این معنا که اهل تفکر باشند و روش تفکر را هم بدانند. اگر این را به بچه‌ها یاد دادیم، دیگر هر چه به آن‌ها بدهیم، ثمره می‌دهد. حتی اگر هیچ چیز دیگری هم به آن‌ها ندهیم، چون این دو را دارند، خودشان می‌توانند راه‌شان را انتخاب کنند  اما اگر این دو را نداشته باشند، هر توانایی دیگری هم که به آن‌ها بدهیم، فایده‌ای ندارد؛ چون برای پایداری این شخص در آنچه فهمیده، هیچ تضمینی وجود ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس