سبک تربیت

نوجوانان را بیشتر بشناسیم!

دوره نوجوانی اقتضائات خاص خودش را دارد. در این یادداشت به بررسی دو ویژگی منحصربه‌فرد سنین نوجوانی می‌پردازیم:

الف) احساس ناامیدی

نوجوانان در مواجهه با کوچک­‌ترین مانعی، خیلی زود احساس ناکامی و عدم توفیق می‌­کنند و با یک شکست کوچک، فکر می­‌کنند همه­ چیز تمام شده ­است و دچار یأس و افسردگی می­‌شوند. در مواقعی به ­ تنهایی پناه می‌­برند و در حالت­‌های افراطی(برای فرار از احساس سرشکستگی) دست به بزه‌کاری می‌زنند.

نکته مهم در برخورد با نوجوانی که دچار شکست یا ناکامی شده، این است که نباید با ترحّم او را و بارش را به دوش گرفت و به مقصد رساند.

بایستی دستش را گرفت و فقط کمکش کرد تا خود بلند شود و ادامه مسیر دهد. باید آرام‌آرام راهش انداخت و با یادآوری توانایی­‌هایش و افتخارات گذشتگانش به او امید داد. باید کمکش کرد که مسیر و موانع را بشناسد و برای رسیدن به هدفش برنامه‌­ریزی کند. البته در این مورد هم نباید همه چیز را به او گفت، بلکه باید خودش را به فکر واداشت و اگر نتوانست، سرنخ­‌ها را دستش داد.

ب) ماجراجویی و هیجان­‌خواهی

حسّ ماجراجویی و ریسک‌­پذیری نیز از خصوصیات نوجوانان(به­‌ویژه در ۱۲ تا ۱۵ سالگی) است. نوجوان در بسیاری از زمینه­‌ها، نسبت به بزرگ‌سالان، جرأت بیشتری از خود نشان می‌­دهند. والدین و مربیان گاهی در خانه، مدرسه، سفر، اردو و… کارهای عجیب و خطرناکی از نوجوانان می­‌بینند.

نوجوانان معمولاً از هیجان لذت می­‌برند. از خروج از قوانین، حدود و یک‌نواختیِ زندگی استقبال می­‌کنند و تغییر و تحول، نو شدن، غیرمنتظره بودن، احساس خطر و… چیزهایی است که برای­‌شان لذت‌­بخش است. یکی از ریشه­‌های الگوپذیری نوجوانان هم همین است، چرا که الگوها، کارهایی را انجام می­‌دهند که دیگران نمی‌­توانند انجام دهند.

مربیان باید برای پیش­‌گیری از کارهای خطرناک، دعوا، شلوغ­‌کاری و…،  برنامه داشته باشند. ورزش­‌های هیجان­‌انگیز(مثل کوه نوردی و عبور از نقاط صعب­‌العبور، صخره نوردی، پینت‌بال، تیراندازی و …)، برنامه­‌های متنوع و سخت، مطالعه کتاب‌­های اکتشافی و ماجرایی و… تا حدودی این حس را ارضاء می‌کنند.

این حالت، معمولاً بعد از ۱۵سالگی، به یک حس رمانتیک و علاقه‌های ادبی و هنری تبدیل می­‌شود. بنابراین باید برای بعد از ۱۵سالگی این حس را با نویسندگی، شعر و… ارضاء کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس