احادیث تربیتی

سلامت معنوی والدین؛ پشتوانه سلامت فرزند

اسحاق بن عمّار گوید: شنیدم که امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمودند:
«به‌راستی که خداوند، به‌خاطر سلامتِ مرد مؤمن (از فساد)، فرزندانش و فرزندانِ فرزندانش را (از فساد) سلامت می‌دارد و او را در میان همسایگان و هم‌محله‌ای‌هایش محافظت می‌کند.
پس او به‌خاطر کرامتی که نزد خداوند دارد، همواره در کنف محافظت خداوند قرار دارد.»
سپس حضرت ماجرای آن دو پسربچه (که حضرت خضر و حضرت موسی علیهماالسلام دیوارشان را بازسازی کردند تا گنجشان محفوظ باشد) را نقل کردند و (این آیه را تلاوت) فرمودند:
«وَ كانَ أَبُوهُما صالِحاً»؛ «پدر آن‌دو، صالح (سالم از فساد) بود.» [کهف:82] [سپس فرمودند«آیا توجه نکرده‌ای که خداوند سلامتِ پدر آن‌دو را شکر گزارد و برای فرزندانش جبران کرد؟»*

پانوشتـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پدر و مادر عزیز! ممکن است ما تمام تلاش خود را برای سلامت و سعادت فرزندانمان صرف کنیم، اما به‌هرحال؛
– اولاً قصورها و تقصیرهایی در تربیت فرزندانمان داریم.
– ثانیاً همه شرایط تحت کنترل ما نیست. آیا می‌توانیم محیط زندگی، تحصیل و تفریح فرزندانمان را از هر آلودگی‌ای پاک نگه داریم؟ آیا می‌توانیم ورودی‌های چشم و گوش فرزندان عزیزمان را کنترل کنیم؟
– و ثالثاً روزی می‌رسد که ما نیز مانند پدر آن دو پسربچه دیگر در کنار فرزندانمان نیستیم و دستمان در حفاظت از آن‌ها کوتاه است.

پس بیاییم با پروردگار خود قول و قراری بگذاریم؛
که اگر فرزندانمان در محیط سالمی رشد نمی‌کنند، اگر هجمه شیاطین جنی و انسی بر آن‌ها سنگین است، اگر در بسیاری ساعات روز از آن‌ها غائبیم و ممکن است از طریق محیط و هم‌سالانش دچار هر آلودگی‌ای بشوند، اگر روزی می‌رسد که ما از این دنیا کوچ کرده‌ایم و دیگر کنار آن‌ها نیستیم، اگر…
با پروردگارمان عهد ببندیم که خود از هوس‌ها و وسوسه‌ها چشم بپوشیم و از آلودگی‌ها و گناه‌ها دست بشوییم،
در عوض، پروردگارمان قصورها و تقصیرهای ما را جبران کند، جای خالی ما را پر کند و حافظ فرزندان و نسلمان در برابر وسوسه‌ها، هجمه‌ها و آسیب‌ها باشد.

و همواره این دعایمان باشد که:
«رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ اَلَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَ عَلىٰ وٰالِدَيَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صٰالِحاً تَرْضٰاهُ وَ أَصْلِحْ لِي فِي ذُرِّيَّتِي إِنِّي تُبْتُ إِلَيْكَ وَ إِنِّي مِنَ اَلْمُسْلِمِينَ»؛ «پروردگارا! چنین برایم مقدّر نما که شکرگزار نعمتی که بر من و بر والدینم ارزانی داشتی باشم و عمل صالحی که تو می‌پسندی انجام دهم و برای من، نسل مرا صالح (سالم از فساد) گردان. من به سوی تو باز گشتم و من از تسلیمانِ محضِ (دستوراتِ تو) هستم.» [الأحقاف:15]


*…عَنْ إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ:
«إِنَّ اللَّهَ لَيُصْلِحُ بِصَلَاحِ الرَّجُلِ الْمُؤْمِنِ وُلْدَهُ وَ وُلْدَ وُلْدِهِ وَ يَحْفَظُهُ فِي دُوَيْرَتِهِ وَ دُوَيْرَاتٍ حَوْلَهُ فَلَا يَزَالُونَ فِي حِفْظِ اللَّهِ لِكَرَامَتِهِ عَلَى اللَّهِ.» ثُمَّ ذَكَرَ الْغُلَامَيْنِ فَقَالَ: «وَ كانَ أَبُوهُما صالِحاً» أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ شَكَرَ صَلَاحَ أَبَوَيْهِمَا لَهُمَا.»
تفسيرالعياشي، ج2، ص337

1 نظر در “سلامت معنوی والدین؛ پشتوانه سلامت فرزند”

  1. مطالب احادیث تربیتی خیلی مفیدن بیشتر از این مطالب منتشر کنید. ممنون از نویسندگان همراه مربی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس