سبک تربیت

ایستادگی در برابر مشکلات با هدف‌گذاری دقیق تربیتی

استاد هادی‌زاده

به‌راستی انسان­‌ها تا چه اندازه می­‌توانند دشواری­‌ها و مشکلات پیش­‌روی‌شان را تحمل کنند؟ حقیقت آن است که انسان­‌ها به اندازه بزرگی هدف‌شان و اهمیتی که آن هدف برای‌شان دارد و میزان دلبستگی­‌شان به آن هدف می­‌توانند دشواری­‌ها و مشکلات مسیر رسیدن به هدف را تحمل کنند.

اگر هدف‌مان خُرد باشد، اگر اهمیت هدف برای‌مان معلوم نباشد یا اینکه کم‌­اهمیت باشد و اگر به این هدف دلبستگی خاصی نداشته باشیم، آن­گاه مقاومت‌مان در برابر مشکلات کم خواهد شد. در این صورت اگر بخواهیم فعالیتی را آغاز کنیم و آموزش و پرورش با ما همکاری نکند و یا خادم و روحانی مسجد محله‌­مان دانسته یا نادانسته در کارمان سنگ­‌اندازی کنند، کار را از اساس رها می‌­کنیم!

این شیوه رویارویی با مسائل و مشکلات بیان­‌گر آن است  که هدفِ کاری که می­‌خواهیم بکنیم در نظر ما خیلی بزرگ نیست و یا اگر بزرگ است برای ما چندان مهم نیست و  به آن دلبستگی نداریم. همواره این­گونه بوده که جریان‌­های موفق برای رسیدن به هدف‌شان از نقطه صفر و از جایی که هیچ نداشته‌­اند آغاز کرده­ و در برابر همه فراز و نشیب­‌ها و مشکلات ایستاده­‌اند و البته همه آن‌ها این موفقیت­‌ها را مدیون داشتن هدف­‌های بزرگ، مهم و دلبستگی به آن‌ها هستند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس