سبک تربیت

مراقب دوستی‌های نوجوان‌مان هستیم؟

بررسی انواع دوستی­‌ها در  نوجوانان

چهار نوع دوستی در دوران نوجوانی متصور است که مربیان و والدین باید از این دوستی‌ها مطلع باشند:

الف) دوستی با هم­‌جنسِ هم‌سال

نوجوانان معمولاً به دنبال یک دوست صمیمی می­‌گردند. جفت جفت شدن نوجوانان با هم طبیعی است و  نیازی نیست خیلی احساس خطر شود. این نوع دوستی­‌ها با تقدیم هدیه و احساسات پاک به اوج خود می­‌رسد و نوعی انحصارطلبی در آن مشاهده می­‌شود.گاهی این دوستی­‌ها به افراط می‌­انجامد که در این­ صورت نباید اجازه­ دوام چنین دوستی­‌هایی را داد.

ب)دوستی با هم‌­جنسان کوچک‌­تر از خود

نوجوان گاه با کودکان خردسال روابط صمیمانه برقرار می­‌سازد و به حمایت از آن‌ها می‌­پردازد . از آن­جا که احتمال انحراف‌­های جنسی در این مواقع وجود دارد، مناسب است این روابط به دقت مورد توجه والدین و مربیان قرار گیرد.

ج) دوستی با هم‌­جنسان بزرگ­‌تر از خود

نوجوان گاه با بزرگ‌­تری که مورد اعتمادش است و او را درک می‌­کند، دوست می­‌شود و حتی ممکن است این رابطه به ارتباطی تنگاتنگ بدل شود. نوجوان شدیداً در اخلاق، رفتار و در عادات‌های دوست بزرگ‌تر از او تقلید می‌­کند. خانواده و اطرافیان نوجوان باید بر این نوع دوستی نظارت کاملی داشته باشند و از پاکی و صداقت دوست بزرگ‌سال مطمئن شوند.

درواقع این دوستی­‌ها هم فرصت محسوب می­‌شوند و هم تهدید. مهم این است که آن دوست بزرگ­‌تر چه ویژگی­‌هایی داشته باشد. بهترین گزینه، یک مربی دل‌سوز است که برای متربیِ نوجوانِ خود، رفیقی صمیمی باشد که بتواند اعتماد او را جلب کند.

د) دوستی با جنس مخالف

با بلوغ جنسی، این گرایش در نوجوانان ایجاد می­‌شود. نکته­ قابل توجه برای مربیان این است که در صورت ابتلای متربی به هر مشکل اخلاقی(از جمله دوستی با غیر هم‌جنس و دیگر ناهنجاری­‌های جنسی)، نباید آن­ را به روی او آورد. این کار اخلاقاً و شرعاً جایز نیست و به لحاظ تربیتی نیز اثر عکس می‌­گذارد. باید به­‌صورت غیرمستقیم مشکل را حل کرد تا حرمت­‌ها شکسته نشود و قبح کار زشت از بین نرود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس