روزنگار تربیت

حماسه قلب‌ها و قدم‌ها

بندگی متفاوت در اربعین

سخن امام در چهل حدیث این است که اگر جهنم نبود نماز نمی‌خواندیم، اما در اربعین یک بندگی متفاوت دیده می‌شود. این‌جا کسی تهدید نشده است که اگر به زیارت کربلا در اربعین نیاید به جهنم می‌رود. اربعین را پیاده می‌آیند، به خاطر نورش، ثوابش، اجرش و در یک کلام به خاطر زیبایی‌اش تا قدم به قدم نورانی‌تر شوند.

از این سبک می‌شود الگو گرفت، برای همه زندگی، ‌گناه نکرد به عشق اولیای خداوند، نه به خاطر ترس و تهدید از عقاب. چطور زائرها، گرفتاری را گوشه دل‌شان می‌گذارند و راهی کربلا می‌شوند؟ حرف‌شان این است که اگر به رفع مشکل‌شان عنایت شود لطف است، اگر نشود باز هم لطف است.

اگر در ورودی کربلا گفته شود بیا ولی نمی‌بخشیمت، باز هم کسی برنمی‌گردد! این همان عبادت و بندگی در فضایی است که ضرورتی مثل جهنم دنبال‌مان نکرده است، بلکه بهشتی مثل حسین جلو چشمان‌مان است. این نوع زندگی فرار از بدبختی نیست، بلکه حرکت به نوری است به نام حسین(ع)! و کششی به سمت بهشت حسین. شیوه دیدنی این زندگی را باید در اربعین دید. چطور امام حسین تربیت می‌کند؛ کوله به پشت با زندگی مختصر ولی سرشار از عشق، بیابان‌گردیِ با شوق!

با همین نگاه می‌توان در خانه و محل کار هم به عشق حسین کار کرد و زندگی داشت: کسی که تا سال بعد کار می‌کند تا بتواند مجدداً به این سرزمین مشرف شود؛ این زندگی زیباست!

در تقسیمات دستورات الهی با دو دسته روبه‌رو هستیم؛ اوامر و نواهی. مجدداً باید به این سؤال فکر کرد که چرا نقطه مقابل پرثواب‌ترین اعمال مانند زیارت کربلا را جهنم ننوشته‌اند! به یک معنا تهدید جدی مثل محرومیت از بهشت و عذاب جهنم برایش ذکر نشده است. این مایه زیبایی و شکوه عمل است؛ عملی با انگیزه فوق‌العاده مخلصانه. خدا این‌گونه اعمال را جدا کرده تا هر کسی آن ‌را انجام ندهد. این هم سبکی از دستورات الهی است!

کار دین با اعمال حداقلی راه نمی‌افتد. دین اساساً از جنس رفتارهای بلندهمتانه است. دین که همه‌اش قوانین حقوقی نیست! خدا در تبلیغاتش هم متفاوت عمل می‌کند. در بحث شراب، سخن آن است که ضررش از نفعش بیشتر است. شاید کسی با خود بگوید پس شراب نفع هم دارد؟ اما خدا دنبال مشتریانی می‌گردد که همین که او گفت چیزی بهتر است، برای «بهتر» فدا شوند و به سمتش بیایند. دین می‌خواهد حداقلی نباشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.