سبک تربیت

الگوی فرزندان خود باشیم

کودک به دلیل برخورداری از روحیه کمال­‌جویی و قهرمان­‌پرستی، از افراد و الگوهایی که در نگاهش دارای عظمت و بزرگی هستند، تقلید می‌­کند. والدین و خصوصا پدران، اولین الگوهایی هستند که کودک از آن­ها تقلید می­‌کند. كودك وقتى چشم باز مى‏‌كند و پدر نيرومند و نان‌آور خود را مى‏‌بيند، خود به خود شيفته او مى‏‌شود و به تقليد از او مى‌‏پردازد. البته به شرط آن‌كه شخصيت خدشه‌دار نشود و مورد تحقير مادر و ديگران قرار نگيرد.

پدرانى هستند كه خود را كوچك و خوار مى‏‌کنند و يا والدینی هستند كه يكديگر را در مقابل چشم فرزند مى‏‌كوبند؛ در نتيجه هيچ‌كدام‏ نمى‏‌توانند قهرمان و الگوى محبوب كودك باشند. در این­ صورت كودك به الگوهای دیگر رو می‌‏آورد و يا به خود پناه مى‌‏برد. در صورتى كه به ديگران رو بياورد، در معرض خطر اشتباه در انتخاب الگو است و در صورتى كه به خود پناه ببرد، گرفتار انزوا، غرور و خودبينى می‌شود.

مادامی که فرزند در محیط خانه رشد می­‌کند، تنها با مراعات اخلاقی و رفتاری والدین، می­‌توان تقلید و الگوپذیری صحیح را در او کنترل کرد، اما زمانی که  وارد عرصه اجتماع شده و با انواع و اقسام الگوها روبرو می­‌شود، پدر و مادر بايد به جز مراعات سابق، به الگوهاى ديگر كودك نيز توجه داشته باشند. از آن‏‌ها كه مى‌‏توانند الگوى خوبى باشند، تمجيد کنند و آن­‌هایی که قابلیت الگو قرار گرفتن را ندارند، زیرکانه نقد کنند تا کودک نسبت به آن­‌ها دل­زده شود.

اين غلط است كه با زور كودك را از شخصيت‌­هاى محبوب‌شان جدا كنند؛ چرا که اين جدايى منجر به عطش و علاقه بیشتر می‌شود. در این صورت است كه پدر بايد فرزند را با الگوهاى بزرگ‌­ترآشنا كند و آن‌ها را براى او ترجمه نمايد، وگرنه فرزند خودسرانه به اين كار دست مى‌‏زند و با اشتباه‌‏هاى خود، فسادهايى به بار مى‌‏آورد و از دست مى‏‌رود.

نکته پایانی

پدر و مادر بايد اوائل دوران بلوغ با آگاهى‏‌هاى كامل جاى تقليد كوركورانه را با شناخت‏‌ها و آگاهى‏‌ها عوض كنند و حتى فرزند را در تقليد كردن بدون تحقيق سرزنش كنند و به او بفهمانند كه بايد با بيدارى تمام، از آن چه مى‏‌شنود و مى‏‌بيند استفاده كند، نتيجه‌­گیری کند و اگر دنبال حرفى و شخصيتى مى‌‏رود، اين‏ تقليد و پيروى، استدلالى و منطقى باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس