روزنگار تربیت

بچه‌ها را به ورزش کردن عادت دهیم 

به‌مناسبت روز تربیت بدنی و ورزش

۲۶ مهرماه در تقویم «روز تربیت بدنی و ورزش» نام‌گذاری شده است. از آن‌جایی که سلامت روان هر فردی ارتباط تنگاتنگی با سلامت جسمی دارد، نباید از مزایای بی‌شمار ورزش، مخصوصا در مسیر تربیت کودکان‌مان غافل شویم. مربیان و والدین با گزینش ورزش‌های سالم و نشاط‌آور و همچنین بازی‌هایی که به رشد جسمانی، خلاقیت و تفکر بچه‌ها کمک می‌کند، قدمی مهم در تربیت همه جانبه فرزندان‌شان بردارند.
شاید ارتباط اولیه‌ ورزش با جسم انسان باشد، اما نتیجه نهایی فعالیت جسمی به روح فرد بازمی‌گردد. از این منظر در علم روان‌شناسی، ورزش به عنوان یک امر مثبتِ جسمانی تلقی می‌شود که روح آدمی را با نشاط و شاداب می‌کند و اگر دراز مدت باشد، حالت نشاط در فرد درونی می‌شود؛ بنابراین ورزش کردن برای همه به‌خصوص کودکان و نوجوانان که سرشار از انرژی هستند، امری ضروری است.
ورزش با ایجاد تغییرات در سیستم داخلی بدن، به سلامت جسمانی کمک می‌کند، قدرت کارآیی را افزایش می‌دهد، از بسیاری بیماری‌‎ها پیش‌گیری می‌کند و می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید باشد. هم چنین با توجه به رابطه جسم و روان، ورزش می‎تواند علاوه بر تأمین و تضمین سلامت جسمانی، بر سلامت روانی نیز اثرگذار باشد.
ورزش می‌تواند بر شکوفایی و پرورش خصیصه‌های کارآمدی نظیر اعتماد به نفس، صبر، صداقت، مسئولیت‎پذیری، احترام متقابل به حقوق سایر افراد و کارگروهی، مخصوصاً در ورزش‌های گروهی مؤثر باشد.

فرهنگ‌سازی ورزش از طریق خانواده
فرهنگ‌سازی ورزش بایستی در خانواده و از طریق والدین در سنین کودکی انجام گردد. می‌توان گفت والدین نقش به‌سزایی در ایجاد روحیه ورزش کردن در فرزندان دارند و اگر فرهنگ ورزش در یک خانواده نهادینه و تقویت شود، می‌تواند سلامت جمعی را به همراه داشته باشد. برای مثال، ورزش برای کودکان می‎تواند علاوه بر تأمین سلامت آن‌ها به افزایش موفقیت‌های تحصیلی‌شان کمک کند، روابط اجتماعی آن‌ها را اتقا دهد و کاهش بزهکاری کودکان و نوجوانان را در پی داشته باشد؛ زیرا ورزش هیجانات و انرژی‎های منفی را تخلیه می‎کند.
برای فرهنگ ورزشِ کودکان باید توجه داشت که داشتن انتظارهای غیر واقع‌بینانه و فراتر از توانایی کودکان در زمینه ورزش، نه تنها سلامتی و شادابی را برای آن‌ها در پی نخواهد داشت، بلکه به خستگی فیزیکی و روحی آن‌ها و در برخی موارد تنفر از ورزش منجر خواهد شد؛ زیرا کودک از آن جایی که نمی‌تواند بلندپروازی‎های والدین را برآورده سازد، خود را همواره شکست‌خورده می‎بیند؛ بنابراین والدین، به این نکته توجه کنند که در رابطه با ورزش کودکان، فعالیت‌های فیزیکی را به نوعی انتخاب کنند که مناسب سن آن‌ها باشد و علاقه کودکان نیز مدنظر قرار داده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس