روزنگار تربیت

کودک، انسانی کوچک و قابل احترام!

به‌مناسبت روز جهانی کودک

«شانزدهم مهرماه»، برابر با «یازدهم اکتبر» هر سال، روز جهانی کودک نام‌گذاری شده است؛ روزی که باید دیده‌ها را شُست و این انسان‌های کوچک را با دقت بیشتری نگریست. فرصتی مناسب تا افق بهتری را برای حل مسائل و مشکلات کودکان باز کنیم و با تحقیق در وظایف، حقوق و عوامل رشد و تعالی آن‌ها، آینده‌ای روشن برای‌شان رقم بزنیم. کودکان را بیشتر بشناسیم:

انسان کوچک

کودک، یک انسان است و هر انسانی به شخصیت خویش علاقه‌مند و نیازمند ارج‌گذاری است. احترام به کودک، یکی از عوامل مهم پرورش شخصیت او به شمار می‌رود. کودکی که مورد احترام و تجلیل قرار گیرد، بزرگوار، شریف و با شخصیت بار می‌آید و برای حفظ شخصیتش از کارهای زشت پرهیز می‌کند.

کودک، انسانی کوچک و قابل احترام است و از توهین و تحقیر آزرده خاطر می‌شود. پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «مبادا فردی از مسلمانان را کوچک بشمارید و تحقیر کنید که کوچک آنان، نزد خدا بزرگ است.»

حقوق کودک از نگاه امام سجاد(ع)

در رساله حقوق امام سجاد(ع) ، در باره حقوق کودک چنین آمده است: حق کودک و فرزند صغیر بر تو این است که به او ترحم کنی و از پذیرایی و نگهداری او از سرما و گرما و بیماری‌ها مضایقه ننمایی و در آموزش نظامی و آمادگی او برای مبارزه با دشمن کوتاهی نکنی. در تعلیم و تربیت اسلامی و دینی او بکوشی، و از خطاها و لغزش های او بگذری، و اشتباه ها و بدی هایش را بپوشانی، و در کار تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش با او به رفق و مدارا عمل کنی.

توجه و محبت به کودکان

محبت و دوست داشتن، خواست طبیعی کودک است؛ زیرا او محیط گرم و اطمینان‌‍بخشی می‌جوید که در پرتو آن، استعدادهایش را شکوفا گرداند. نوازش و توجه پدر و مادر به کودک، به او اعتماد به نفس و شجاعت می‌بخشد و توان روحی‌اش را در برابر مشکلات بالا می برد.

کودک، بازی و نشاط

بازی، واژه شگفت‌انگیز و پر رمز و رازی است که جوهر زندگی و پنجره‌ای به دنیای کودک شمره می‌شود. بازی افزون بر اینکه برای کودکان بسیار سرورانگیز و نشاط‌بخش است، مایه رشد استعدادها و عواطف آن‌ها نیز خواهد شد. همچنین بازی جهت‌دار و سالم می‌تواند تفکر کودک را هم رشد دهد. پیامبر(ص) می فرمایند: چه خوب است فرزند در خردسالی پرتحرک باشد، تا در بزرگ‌سالی شخصیتی آرام و خویشتن‌دار بیابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس