اربعین نامهروزنگار تربیت

چه شود فرصت دیدار به ما هم بدهند

نگاهی به جایگاه بلند زیارت سید الشهداء علیه السلام

شخصیت‌های الهى، همان‌گونه که در زمان حیات خویش، استوانه دین و محور انسانیت و تربیت نفوس هستند، پس از مرگ نیز آرامگاه و زیارتگاه‌شان پشتوانه حق و عدالت و فضیلت است. در این میان، زیارت امام حسین(ع) از ویژگی‌های برجسته‌اى برخوردار است. آنانکه توفیق پیدا می‌کنند و به زیارت مرقد مطهرش مشرف می‌شوند، روى به آستان امام حسین(ع) آورده و به جانب این مدرسه عشق و دانشگاه کمال و تربیت مى‌گرایند.
امام رضا(ع) می‌فرمایند: هر امامى بر گردن دوستان و پیروانش عهد و پیمانى دارد و وفاى به این عهد، با زیارت قبر آنان ممکن است و کسى که به شوق زیارت آن‌ها و با تصدیق به فضیلت آن‌ها به سوى قبور آن‌ها برود، مورد شفاعت ائمه در قیامت قرار مى‌گیرد.
هر زائرى که با معرفت و شناخت مقام صاحب این مرقد و اهداف او به زیارت برود، از صاحب قبر الهام مى‌گیرد و اصول و تعالیم مکتب را به یاد مى‌آورد و هر زیارت و سلام او سرشار از این آموزش‌ها و الهام‌ها است.
از طرفى زیارت‌نامه‌های وارده و خواندن هرکدام از آن‌ها، زائر را به‌دقت و تفکر واداشته و متذکر تاریخ، احوال انبیا و اولیاى معصوم مى‌گرداند.

برخی آثار و برکات زیارت سیدالشهدا(ع):
۱ـ آرامش بخشیدن به زائر 
قبل از آنکه به آثار و برکاتى که برگرفته از روایات اسلامى است، اشاره کنیم، این نکته لازم به ذکر است که زیارت مرقد امام حسین(ع) مانند سایر ائمه، به زیارت کنندگانش، نوعى آرامش و اطمینان مى‌بخشد. در این عصر که انسان پیوسته دست به گریبان تردید، ناکامى، تشویش، ترس و ناسازگارى با محیط و حتى کنار نیامدن با خود است، این زیارت به انسان آرامش خاطر می‌دهد.
در زیارت یک نوع کشش و نیاز الزام‌آورى، انسان را وا مى‌دارد که فشارها و فریادهاى درونى را از راهى خارج کند. زائر آن مرقد شریف در پرتو دعا و گفتگو با پاکان و استمداد از ارواح پاک مقربان درگاه الهى، نیرو گرفته و نابسامانی‌ها را با توسل به آن‌ها بر خود هموار می‌سازد و اضطراب‌ و یأس‌ را از خود مى‌زداید.
۲- در امان خدا بودن
به امام صادق(ع)  عرض کردند: کم‌ترین اثر براى زائر قبر امام حسین(ع) چیست؟ فرمودند: «کم‌ترین تأثیرش این است که خداوند متعال، او و خانواده و مالش را حفظ می‌کند تا به سوى اهل خویش برگردد و چون روز قیامت فرا رسد، خداوند حافظ او خواهد بود.»
۳زائر خدا محسوب شدن 
«زید بن شحام» می‌گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم: براى زائر قبر امام حسین(ع) چه مقامی است؟ فرمودند: «همانند کسى است که خدا را در عرش دیدار نموده باشد».
۴برآورده شدن حاجات و دفع پریشانى 
امام صادق(ع) فرمودند: «همانا نزد شما قبرى است که هیچ فرد پریشانى نزد آن نمى‌آید مگر آنکه خداوند از او دفع پریشانى نماید و حاجتش را برآورده نماید.»
۵زیادی در عمر و رزق
امام باقر(ع) فرموده است: «شیعیان ما را به زیارت قبر حسین(ع) امر کنید، زیرا زیارت او موجب زیادی در رزق و طول عمر و دفع بلایا و ناگواری‌ها مى‌شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس