راه بر

امروز بزرگترین وظیفه و مسئولیت ما چیست؟

عظمت اسلام در طول تاريخ، به مسلمانانی است که ساخته و پرداخته و حقيقتاً آماده‏ ي بندگي خدا بودند. اگر ملت ايران آماده ‏ي بندگي خدا نبود، نمي‏توانست اين حرکت عظيم را انجام بدهد و امروز به عنوان الگو و نمونه‏ ي جامعه‏ ي اسلامي در ميان مسلمانان سرتاسر عالم، بلکه نمونه‏ ي مجاهدت و فداکاري و بيداري و آگاهي در ميان همه‏ ي ملتهاي مستضعف، معرفي بشود. اگر امروز هم ملت ايران بخواهد اين بار سنگين امانت را بر دوش خود حمل کند و به سرمقصد مطلوب برساند، جز خودسازي هيچ راهي ندارد.

ما بايد به خدا اتکا و اتکال کنيم و اين، جز بندگي و تسليم در مقابل خدا چيزي نيست. اتکاي به خدا و اعتماد به وعده‏ ي الهي، از هر کسي برنمي‏ آيد. تنها کساني مي‏توانند به خدا اتکا کنند، که خدا در دل و ياد آنها باشد. اگر خدا در ياد انسان نباشد و فضاي جان او را پُر نکند، به خدا هم اعتماد نخواهد کرد و در ميدانهاي خطر، نخواهد توانست با اعتماد به خدا حضور پيدا کند. قرآن راه را به ما نشان داده است. خوف از خدا و داشتن تقواي الهي و بندگي و تسليم و خضوع در مقابل پروردگار، راه فلاح و رستگاري در دنيا و عقباست.

اميرالمؤمنين(ع) در خطبه‏ ي نماز عيد فطر، خطاب به مردم مسلمان مي‏ فرمود: «افلا تائب من خطيئته قبل يوم منيّته»[1]. يعني آيا کسي نيست که قبل از مرگ و فرا رسيدن ميعاد ناگزير همه‏ ي انسانها، از خطاها و گناهان خود در نزد پروردگار توبه کند؟ «الا عامل لنفسه قبل يوم بؤسه و فقره»[2]: آيا کسي نيست که قبل از فرا رسيدن روز تنگدستي – آن روزي که انسان هيچ وسيله‏ يي جز رحمت خدا و اعمالي که از پيش فرستاده باشد، ندارد – عمل بکند؟ يعني اميرالمؤمنين(ع) در روز عيد و شادماني، مردم را به توبه و انابه و تصميم به عمل و ارتباط با خدا گره مي‏زند.

امروز چشم جهاني، به سوي شما ملت ايران است. امروز ملتها حرکت عظيم خود را با ياد حرکت شما شروع کرده ‏اند و به ايمان شما اقتدا مي‏کنند. اگر شما بخواهيد ملتها اين راه را – که راه خدا و اسلام است – ادامه بدهند، بايد اين راه را با استحکام ادامه بدهيد، و اين جز با تقوا ممکن نيست. لذا امروز تقوا بزرگترين وظيفه و مسؤوليت ماست.

انقلاب اسلامي، به برکت همين حضور شما مردم به پيروزي رسيد و من اميدوارم و اطمينان دارم که به برکت همين حضور و بيداري شما، خواهد توانست به تمام آرمانها و آرزوهايش برسد.[3]


[1] نهج ‏البلاغه، خطبه‏ ي 28
[2] نهج‏ البلاغه، خطبه‏ ي 28
[3] بیانات در خطبه‏ هاي نماز عيد فطر 1369/2/7

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس