سبک تربیت

مربی باید به دردها و درمان‌ها آشنا باشد!

كسى مى‌‏تواند مربی‌گری انسان را به‌عهده بگیرد، كه اولاً دردها و درمان‏‌ها را بشناسد و ثانیاً به روحیات مختلف آگاهى داشته باشد.

ـ آگاهى از دردها و درمان‏‌ها را بايد از «وحى» (كتاب خدا و سنت اهل‌بیت) به‌دست آورد؛ چرا که این خدا است كه از استعدادهاى انسان، قلمرو استعدادهاى او و از قانون‏‌هاى حاكم بر اين دو آگاه است، و اوست که درگيرى‏‌ها، دردها، درمان‌‏ها و راه‌حل‌‏ها را مى‌‏شناسد.

ـ براى شناخت روحيه‏‌ها مى‌‏توان از «تجربیاتی که از برخورد با روحیات مختلف حاصل می­‌شود»، «یادگیری از کسانی که روحیات را می­‌شناسند»‏ و از «لطافت روحى و فرقان» استفاده كرد. فرقان، روحيه‏‌ها را از يكديگر جدا کرده و طرز برخورد با هر روحیه­ را مشخص مى‏‌کند؛ چرا که همه را نمى‌‏توان با يك روش تربيت كرد. بنابراین مربى به «وحى» و «فرقان» نيازمند است.

ـ براى رسيدن به «وحى» و استفاده از آن به اصول و كليدهايى نيازمنديم كه نیاز به آموزش دارد و در برخی كتاب­‌ها از آن سخن گفته شده است.

ـ اما «فرقان» نيرويى است كه با اطاعت خداوند و تقوا به انسان داده مى‏‌شود. با تقوا، انسان از چشم‏ه‌ایی برخوردار مى‏‌شود که مى‌‏تواند با ‌آ‌‌‌‌‌ن­‌ها علامت‏‌ها را ببيند و از علامت‌‏ها (نه از اعمال و از حرف‌‏ها) روحيه‌‏ها را بشناسد و مطابق با آن روحیه‌ها با متربی برخورد داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس