سبک تربیت

کودک با شخصیت، فرزند همت خویش است!

تبیین شخصیت و استقلال در کودک

شخصیت یعنی هویت مستقل داشتن؛ این که فرد بتواند روی پای خود بایستد و نسبت به آنچه در بیرون او است، مقاوم باشد. از این رو شخصیت، ریشه در خودباوری دارد. هنگامى كه كودك شخصيت داشته باشد ، تقليد نمى‏‌كند و تحت تأثير هر حرف و مكتب و عقيده‌‏اى قرار نمى‏‌گيرد.

از پیامدها و نمودهای دیگر این صفت ، «واجد ملاک و معیار شدن»، «تسلط در مقابل نظرات مخالف»، «قدرت تصمیم‌گیری و پذیرش مسئولیت و اقدام»، «پذیرفتن اشتباهات و شکست خود» و «تلاش برای برطرف کردن آن» است.

هنگامى كه كودك شخصيت داشته باشد، تحت تأثير هر حرف و مكتبی قرار نمى‏‌گيرد. هر راهى او را به خود نمى‏‌كشد و هر سنّتى او را در خود هضم نمى‏‌كند. او در برابر هر مسأله، چرايى دارد و در برابر هر عقيده، سنگرى. او بر دريچه قلبش نشسته و نمى‏‌گذارد چيزى آن را اشغال و پر كند.

با اينكه كودك دروازه‏‌هاى ذهنش را باز گذاشته، از هجوم تلقين‌‏ها و وسوسه‏‌ها در امان است. اين توقع كه ديگران چه كرده‌‏اند، با اين محاكمه كه من چه كرده‌‏ام، جا عوض مى‏‌كند و كودك به دست خود نگاه مى‌‏كند و منتظر كارهاى بزرگى است كه مى‏‌تواند از او صادر شود. و اين است كه به جاى نفرت و بدبينى و حساب‏رسى ديگران به باغ دست‌‏هاى خودش نگاه مى‏‌كند و از همت خود، مدد مى‏‌طلبد. کودک با شخصیت، فرزند همت خويش است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس