سبک تربیت

کودک را برای زندگی در محیط‌ متضاد، مسلح کنید!

بررسی روش مصونیت‌ساز در تربیت

در محیط باز(متضاد) که تغییر دفعی محیط امکان‌پذیر نیست، باید بچه­‌ها واکسینه و آسیب‌­ناپذیر شوند تا بتوانند در برابر آسیب‌­هایی نظیر (شبهات فکری، هجمه‌­های برخوردی و رفتاری و مشکلات درونی ناشی از محیط) ایستادگی کنند و  از آنچه به آن‌ها انتقال می­‌دهیم، محافظت نمایند.

برای مصونیت بخشیدن به کودک باید سه عنصر را در او ایجاد و تقویت کرد:

۱ـ شخصيت و استقلال‏

۲ـ حرّيّت و آزادمنشى‏

۳ـ تفكّر و تحليل

در اين روش به­‌جاى خصلت‌‏هایى نظیر راست‌گويى، تعاون، فداكارى، استقامت، صبر، شجاعت و…، شخصيت، حريت و تفكر در كودك پايه‌گذاري می­‌شود. شخصيت، حريت و تفكر، مى‌‏تواند كودك را در محيط‌هاى باز مسلح كند و مهاجم‏‌هاى كهنه‏‌كار را در بن‌‏بست بگذارد.

آثار شخصیت، حریت و تفکر در کودک:

الف) هنگامى كه كودك شخصيت داشته باشد، تقليد نمى‏‌كند و تحت تأثير هر حرف و مكتب و عقيده‌‏اى قرار نمى‏‌گيرد. هر راهى او را به خود نمى‌‏كشد و هر سنّتى او را در خود هضم نمى‏‌كند. او در برابر هر مسأله، چرايى دارد و در برابر هر عقيده، سنگرى.

اين توقع كه ديگران چه كرده‌‏اند، با اين محاكمه كه من چه كرده‌‏ام جا عوض مى‏‌كند و كودك به دست خود نگاه مى‏‌كند و منتظر كارهاى بزرگى است كه مى‌‏تواند از او صادر شود.  اين است كه به جاى نفرت، بدبينى و حساب‌رسى ديگران به باغ دست‌‏هاى خودش نگاه مى‏‌كند و از همت خود، مدد مى‌‏طلبد. کودک با شخصیت، فرزند همت خويش است.

ب) حرّيّت و آزادمنشى كودك را آن‌چنان مى‌‏سازد تا اگر روزى به اشتباهى پى برد، لجاجت نورزد و عقيده‌‏اى را بر عقيده‌‏اى ترجيح ندهد، مگر هنگامى كه از رجحان و امتيازى برخوردار باشد. در نتيجه عقيده‏‌هايى كه احياناً داخل مغز او شده‌‏اند و سنگرش را اشغال كرده‌‏اند، اين‌گونه دستگير مى‏‌‍شوند و كار آن‌ها خنثى مى‏‌شود. همچنين مهاجم را حتى اگر در عادت‏‌هايش رخنه كرده و در ناخودآگاه او نفوذ كرده باشد، بيرون مي‌ريزد.

ج) تفكّر و تحليل، با پیش‌­زمينه حرّيّت و آزادى و با خصوصيت شخصيت و استقلال، نتيجه‏‌هاى بزرگى خواهد داشت. تفكر، ركودها را مى‏‌شكند و هرگونه عقيده سنّتى مهاجم را مهار مى‏‌کند و تحليل مى‌‏برد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس