سبک تربیت

هر جا هستید و به هر کاری مشغولید، مربی باشید

گستردگى و قلمرو مسئوليت تربيتى‏

تربيت و سازندگی بزرگ‌‏ترين مسئوليت ما در اين قرن وحشى است؛ و اين خود اولين مسأله است، زيرا هر بقالى، بنايى، نجارى، طبيبى و مهندسى بايد ابتدا تربيت شود و نه تنها تربيت بلكه مربى ديگران هم باشد؛ اين سازندگى، اولين و بزرگ‌‏ترين وظيفه است و با ساير مشاغل و برنامه‏‌ها منافات ندارد.

عطّار هنگامى كه دارد چاى را برای فروش در پاكت مى‌‏ريزد، مى‏‌تواند شناختى در ذهن و وسعتى در روحِ طرف مقابل بگذارد و با چاى كشيدنش به او درس‏‌هايى بدهد.

بنّاء هنگامى كه دارد آجرها را بر روى هم مى‌‏گذارد، مى‏‌تواند از وحدت‏‌ها و فداكارى‏‌هاى خود نمونه‏‌هايى در دسترس بگذارد و سازندگى‏‌هايى داشته باشد.

هر كسی در هر كجا مى‏‌تواند مربى و سازنده باشد؛ چراغ روشن در هر كجا كه هست مى‌‏تواند نور بپاشد و راه‏‌ها را روشن كند.

نکته مهم اين است كه ما به چاى‏‌ها، آجرها، درها و ديوارها، بيش از هر چيز فكر كرده‏‌ايم و خود را در زندان زندگى بسته‏ خود محبوس ساخته‏‌ايم، در قبرستان تكرارها مدفون نموده‌‏ايم و باكمان نيست كه پوسيده‌‏ايم و از دست رفته‌‏ايم و اینکه خودمان بزرگ‌‏ترين مجهول مانده‌‏ايم.

اگر ما به خود و به انسان‏‌ها به اندازه‏‌اى كه به يك ليوان خالى فكر كرده‌‏ايم، فكر مى‏‌كرديم، مى‌‏توانستيم در هر راه اين گام‏‌ها را برداريم و در هر كلاس درس‏‌هايى بگيريم و درس‏‌هايى بدهيم و در اين داد و ستد، بهره‌‏هاى بزرگى به‌دست بياوريم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس