سبک تربیت

برای سازندگی و تربیت باید از اعماق شروع کرد

بررسی روش‌های تربیتی

براى تربيت انسان روش‌‏هاي مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱ـ اینکه مربی با تلقين و شعارهای پرشور شخص را داغ کند و او را به اتخاذ رفتاری که خود می­‌پسندد، تحریک کند.

۲ـ اینکه به متربی، شاخ و برگ‌هایی بچسباند و ظاهر او را اصلاح کند.

۳ـ او را به دوش بگیرد، بغل کند و به مقصد برساند. (لوس و تنبل بار آوردن متربی)‏

۴ـ اینکه كليدها، ملاك‏‌ها و روش‌‏ها را به‌دستش دهیم، ريشه‌دارش کنیم و زنجيرها را از پایش باز كنیم تا خود بتواند حرکت کند؛ و پيداست كه با اين روش آخر زودتر به نتيجه مى‌‏رسيم.

آن‌‏ها كه داغ شده‌‏اند، با عوض شدن محيط، حرارت‌شان  زود سرد مى‏‌شود و در برابر طوفان‏‌ها برگ مى‏‌ريزند و هنگام تنهايى، همچون بچه‏‌هاى لوس كه بغلى شده‌‏اند، همين كه زمين‌شان بگذارى نق‏ مى‌‏زنند.

به‌جاى آن كه افراد را به چشمه‏‌هایى تبدیل کنیم، آن‌ها را مثل استخرى به آب بسته‏‌ايم و اين است كه به مرور زمان رنگ عوض مى‏‌كنند و لجن می­‌گیرند.

نمى‏‌شود با چند شعار اخلاقى و مقدارى نصيحت، آن‌‏ها را از هوس‌‏هايى كه در خون‌شان ريخته و در اعماق‌شان ريشه دارد، جدا كرد. چگونه مى‌‏شود آن‏‌ها را از عشق‏‌ها، غريزه‏‌ها و شهوت‌ها رها كنيم؟ مگر هنگامى كه آن‌ها را به يك عشق بزرگ‌‏تر رسانده باشيم. هنگامى كه عشقى بزرگ‌‏تر دل را بگيرد، عشق‏‌هاى كوچك‌‏تر نردبان آن خواهند بود.

حرف پایانی

براى سازندگى و تربيت بايد از اعماق شروع كرد. هنگامى كه مى‏‌خواهيم رفتار و گفتار كسى را عوض كنيم، هنگامى كه مى‏‌خواهيم‏ لباس كسى را دگرگون كنيم، بايد پيش از اين مرحله، عشق‏‌ها و علاقه‏‌هايش را عوض كنيم و ناچار شناخت‌‏هايش را و ناچار فكرهايش را، كه ادامه‏ تفكّر، شناخت است و ادامه‏ شناخت، عشق و ادامه‏ عشق، عمل است.

ما عاشق آفريده شده‌‏ايم و فقط معشوق‏‌ها را انتخاب مى‏‌كنيم و براى همین انتخاب است كه بايد آن‏‌ها را بسنجيم كه چه چیز به ما مى‌‏دهند و چه چیز از ما مى‏‌گيرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس