سبک تربیت

نوجوانی، دوران تضادها

ضرورت برخورد سنجیده با ویژگی‌های خاص دوره نوجوانی

عدم ثبات عاطفی از ویژگی­‌ نوجوان­‌ها است. آنان معمولاً زودرنج‌­اند و نمی­‌توانند احساسات، عواطف، خشم و خنده­ خود را کنترل کنند.

کسانی که با نوجوانان سر و کار داشته‌­اند، به‌­صورت روزمره با این صحنه‌­ها روبرو شده‌­اند که آن‌ها ناگهان خشمگین می‌شوند و چنان داد و فریاد راه می‌­اندازند که تعجب همگان را برمی­‌انگیزد. یا گاهی در مکانی ساکت و در فضایی جدی، ناگهان بلند می­‌خندند و نمی­‌توانند خود را کنترل کنند!

چنین بروز احساساتی، در این سن طبیعی است و نباید از جانب اطرافیان و مربی، حمل بر بی‌­ادبی و بی­‌شخصیتی او شود، یا نسبت به آن واکنش سریع و شدید نشان داده شود.

ویژگی­‌ها و خواهش‌­های متضاد

یکی دیگر از ویژگی‌های نوجوان که موجب تعجب اطرافیانش می‌­شود، این است که دارای ویژگی­‌ها و خواهش­‌های متضاد است. آسمان رفتار نوجوانان معمولاً بهاری و غیرقابل پیش‌­بینی است. آن‌ها حالات زودگذری دارند و اصطلاحاً دارای ثبات عاطفی نیستند. این حالات گاهی هم‌زمان و گاهی غیرهم‌زمان رخ می­‌دهند؛ بنابراین خیلی نمی­‌شود به تظاهرات رفتاری نوجوانان اعتماد کرد، چون ممکن است چند لحظه دیگر حالتش کاملاً عوض شود.

والدین و مربیان در مواجهه با این رفتارها از نوجوان‌شان، ضمن درک طبیعی بودن این حالت‌ها، به‌صورت منطقی برخورد نشان دهند تا باعث مشکلات دیگر نشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس