سبک تربیت

ضرورت برداشت و فهم نظام­‌مند از آیات و روایات تربیتی

استاد هادی‌زاده

یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه تربیت اين است که در برخورد با اندیشه­‌های دیگر مثلاً اندیشه­‌های غربی، دانشمندان حوزه تربیت و مربيان و روان­‌شناسان آن‌ها يك نظام به ما ارائه مي‌دهند ولي هنگامی که به سراغ روايات خودمان می‌­آئیم، یک نظام منسجم نمی‌­بینیم و تنها با تعدادی روايت پراكنده روبرو  می­‌شویم و این چنین است که به سادگی تابع آن نظام اندیشه غربی می‌­شويم.

با بررسی اجمالی سخنراني‌هاي كارشناسان حوزه تربيتي می­‌توانیم به خوبی دریابیم که چه میزان از نظام و ساختار كلام‌شان مستند به وحي است و چقدر از آن مستند به حرف­‌ها و اندیشه­‌های ديگران است.

در طول این سال‌­ها همواره گمان ما بر این بوده که به همه سوالات‌مان در حوزه تربیت پاسخ داده شده است و پرسش ديگری نمي‌توان مطرح كرد در صورتی که باید از خودمان و از بزرگان و صاحب‌نظران بپرسیم آیا بر اين آموزه­‌های قرآنی و روایی پراكنده‌اي كه براي ما مطرح شده و می‌­شود نظامي حاكم است یا خیر؟ و اگر این آموزه­‌ها نظامی دارند، این نظام چیست؟ از کجا شروع می‌­شود و جايگاه هر یک از این آموزه‌­ها در آن چيست؟

برای رهایی از آسیب­‌های گذشته در حوزه تربیت و برای اینکه بتوانیم در این حوزه یک کار اساسی و ریشه‌­دار بکنیم باید دوباره به كتاب و سنت برگردیم و از كار و برنامه‌­ریزی درازمدت نهراسیم. حتی اگر مجبور باشیم فعلاً و برای مدتی از سر اضطرار فعالیت و برنامه‌­ریزی كوتاه­‌مدت هم داشته باشیم، باید مراقب باشیم که این اضطرار بر همه هستی و برنامه­‌های‌مان حاکم نشود.

در طول این سال­‌ها معمولاً اين­گونه بوده است که چون ناچار بوده­‌ایم يك فعالیت كوتاه‌­مدت انجام دهيم، آن فعالیت كوتاه‌­مدت آن‌قدر ما را درگير خود کرده كه دیگر فكري براي کارهای درازمدت‌مان نکرده‌­ایم. به اين ترتیب است که مشكلات اساسی­‌مان هيچ­گاه حل نمي‌شود!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس