سبک تربیت

تخیل نوجوانانه

تخیل­‌گرایی و خیال­‌پردازی در سنین نوجوانی

گاهی نوجوان برای فرار از مشکلاتی که در طول روز برایش پیش آمده، به عالم خیال پناه می‌­برد تا از مشکلاتِ جاری‌­اش رها شود.

این ویژگی دارای فرصت‌­ها و تهدیدهایی است:

فرصت:

تخیّل از قوای خدادادی و ریشه ایمان به غیب، آرمان‌­گرایی و کمال­‌طلبی است. این قوه در برنامه‌­ریزی برای آینده، طرح و نقشه برای رسیدن به اهداف، پیدا کردن راه­‌کار برای عبور از مشکلات و موانع، خلاقیت در خلق آثار هنری و … به­‌کار می‌­آید.

تهدید:

اگر تخیل نوجوان سمت و سو داده نشود و رو به افراط رود، ممکن است منجر به مشکلاتی شود. حداقل این مشکلات این است که موجب اتلاف وقت می شود. دروغ­‌پردازی، عدم رشد قوای تفکر و تعقل و تضعیف آن­‌ها، دوری از عالم واقع، ناتوانی در ارتباط با عالم خارج، رنج از زندگی موجود و … پاره‌ای از آثار تخیل افسارگسیخته است.

دو تذکر:

۱ـ بر این اساس (قدرت گرفتن تخیل در نوجوان)، نمی­‌توان روی قضاوت‌­های نوجوانان در مورد اتفاقات و افراد پیرامون‌شان خیلی حساب باز کرد و آن‌­ها را چشم­‌بسته پذیرفت.

۲ـ اگر متربی چیزی گفت که مربی مطمئن است دروغ می­‌گوید، نباید فوری مچش را بگیرد و از آن­ طرف هم نباید خیلی به آن توجه کند، بلکه باید سَرسَری از حرفش عبور کند. چرا که گاهی آن‌ها قصد دروغ­‌گویی و سرکار گذاشتن ندارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس