سبک تربیت

زمینه‌های گرایش به خودارضائی در نوجوانان (۳)

چهار عامل انحراف جنسی و خودارضائی در نوجوان

دوران بلوغ در نوجوانان، دوران تغییرات رفتاری، جسمی و جنسی است. یکی از این تغییرات اوج گرفتن تمایلات جنسی است که نیاز به مدیریت صحیح از جانب نوجوان و اطرافیانش دارد. در این نوشتار به برخی از عوامل انحراف جنسی و خودارضائی اشاره می‌کنیم:

الف) اطلاعات نادرست و مفید پنداشتن خودارضائی

بسياري از نوجوانان به دليل اطلاعات كم‌شان در مورد مسائل جنسي سعي مي‌كنند از هر راهي كه امكان دارد، اطلاعاتي در اين زمينه به‌دست آورند؛  از طريق دوستان، بزرگ‌ترها، كتاب‌ها و سايت‌هاي مختلف و…. بسياري از اطلاعاتي هم كه به دست مي‌آورند، غلط است و هيچ مبناي علمي ندارد.

چه بسا در بین اطلاعاتي كه به‌دست مي‌آورند، به اين نتيجه نادرست برسند كه خودارضايي نه تنها ضرر ندارد بلكه براي بدن مفيد هم هست و باعث آرامش فرد مي‌شود! همين امر ممكن است زمينه‌ساز ابتلاي نوجوان به خودارضايی شود.

ب) حساسیت‌های پوستی و بیماری‌های انگلی

برخي از بيماري‌هاي پوستي و انگلي در دوران كودكي و نوجواني، سبب تحريك موضعي شده، ايجاد خارش مي‌كند و باعث تحريك نوجوان مي‌شود؛ درنتيجه نوجوان به منبعي براي لذت وآرامش پي مي‌برد.

ج) مشکلات خانوادگی

برخي سهل‌انگاري‌هاي والدين مانند بازي با آلت تناسلي كودك، بد خواباندن، برهنگي كودك در هنگام خواب، جدا نكردن رخت‌خواب، عدم رعايت مسائل جنسي، پوشش و آرايش نامناسب و تنبيه بدني از جمله زمينه‌هاي روي آوردن نوجوان به اين انحراف جنسي است.

د) وسوسه‌های شیطان

شيطان به‌عنوان دشمن قسم خورده انسان منتظر نشان دادن كرشمه اي از جانب اوست. زماني كه به هرعلت نوجوان يا جوان تحريك مي‌شود، شيطان كارش را شروع و ابتدا فكر  را درگير می‌کند، سپس  با ترفندهای خود او را گمراه می‌سازد.

حرف پایانی

نوجوان در دوره بلوغ نیاز به مشاوره و اطلاعات صحیحی دارد تا گرفتار آسیب‌ها و انحرافات جنسی نشود؛ آسیب‌هایی که ممکن است در صورت مبتلا شدن تبدیل به عادت شوند و تا مدت‌ طولانی او را درگیر خود کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس