تربیت در تشکل

اهداف و روش های خود را ارزیابی کنید

استاد هادی‌زاده

اگر میزان تحقق هدف از سطح طبیعی و معقولی که باید به آن می‌­رسیدیم پایین‌­تر باشد، باید در کار خود بازنگری کرده و اشکالات کار را پیدا کنیم. حتی اگر این اشکال در سطح اهداف باشد، باید به دنبال این باشیم که هدف‌مان را اصلاح کنیم. با جنبه‌های مختلف ارزیابی تربیتی آشنا شویم:

الف)  ارزیابی درست عملکرد، مانع جمود در اهداف و روش‌­ها

برخی از  فعالان فرهنگی درباره روشی که زمانی برای کار خود انتخاب کرده­‌اند دچار جمود فکری شده و نسبت به آن تعصب دارند.  از ریشه‌­های اساسی این حالت این است که به صورت مستمر فعالیت‌­ها و عملکرد خود را بازنگری نمی­‌کنند و نگاهی به پشت سرشان نمی­‌اندازند. بسیاری در کارشان انتقادپذیر نیستند و گویا کسر شأن خود می‌­دانند روشی که مثلاً ده سال بر اساس آن عمل کرده‌­اند را اصلاح کنند در حالی که مسیر رشد چیزی جز این است.

کسانی که انتقادها را می­‌شنوند و می‌­پذیرند، حتی اگر از بیرون هم به آن‌ها انتقادی نشود خودشان با دید انتقادی به کارشان نگاه می‌­کنند. این افراد سرعت رشدشان خیلی بیشتر از کسانی است که قالبی را پذیرفته­ و هیچ­‌گاه هم به عقب برنمی­‌گردند که ببینند چه کرده‌اند.

ب)  معنای دقیق ارزیابی و محاسبه

همه ما باید یاد بگیریم همواره یک نگاه مراقبتی و بازخوردگیری به منظور سنجش خودمان داشته باشیم. همواره باید خود را محاسبه کنیم که هدف‌مان چه بود و چه مقدار از آن محقق شده است؟ بلکه بالاتر از این، باید خود هدف هم محاسبه شود که آیا هدف را درست انتخاب کرده بودیم یا نه؟ آنچه سبب ایجاد انگیزه می­‌شود که واقعاً به ارزیابی و محاسبه اهمیت بدهیم، توجه به این نکته است که رشد آدمی و رشد مجموعه­‌ها در گرو این است که اشکال­‌ها کشف و اصلاح شود.

ج) ارزیابی مبتنی بر مقایسه، عامل رکود و توقف

علت اینکه یک مجموعه هیچ ایرادی در کار خود نمی­‌بیند این است که خود را با مجموعه­‌های دیگر مقایسه می­‌کند و این یک آفت فراگیر است؛ به این معنا که یا اصلاً عملکرد خود را ارزیابی نمی‌کنیم  و یا اینکه در یک فضای عمومی آن را با عملکرد مجموعه­‌های دیگر مقایسه می­‌کنیم و به این نتیجه می­‌رسیم که همه همان­گونه عمل می­‌کنند که ما عمل کرده‌­ایم و حتی ما کمی هم از آن‌ها بهتر بوده‌­ایم! این­‌چنین است که هیچ عیب و ایرادی در آن نمی­‌بینیم اما اگر نگاه این‌گونه باشد که چه می‌­توانستیم باشیم و هدف‌مان چه چیزهایی باید باشد، شرایط دگرگون خواهد شد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس