سبک تربیت

خانواده‌شناسی! نوع تربیت در خانواده­‌ها­ی مقتدر(۳)

استاد غنوی

خانواده‌ها بر اساس نوع برخورد، تعامل و رویکردشان در تربیت فرزندان، به خانواده‌های سهل‌گیر، سخت‌گیر و قدرت‌مند (مقتدر) تقسیم می‌شوند. بعد از تبیین خانواده‌های سهل‌گیر و سخت‌گیر به‌سراغ خصوصیات خانواده‌های قدرت‌مند می‌رویم:

این نوع خانواده­‌ها از نظر روان‌شناسان خانواده­ مطلوب محسوب می‌­شوند. روان‌شناسان خانواده­ مقتدر را این‌چنین تعریف می­‌کنند: خانواده مقتدر خانواده­‌ای است که کودک را به شیوه‌­ای که درنظر او اطمینان‌بخش و قاطع است، آزاد می­‌گذارد. در چنین خانواده‌­ای، فرزند به استقلال و آزادی فکری تشویق می­‌شود تا خودش فکرکند و تصمیم بگیرد.

در چنین خانواده‌ای به فکر و تصمیم فرزند احترام گذاشته می­‌شود و البته نوعی کنترل و محدودیت از طرف والدین بر او اعمال می­‌شود. در این خانواده‌ها اظهار نظر و ارتباط کلامی زیاد است. پدر و مادر با فرزندان گفت‌وگو می­‌کنند و توضیح دادن و نقد کردن زیاد است. همچنین گرمی، صمیمیت و محبت زیادی نسبت به فرزندان وجود دارد.

شیوه تربیت و رفتار فرزندان در خانواده­­ قدرت‌مند

در این خانواده‌ها قوانین با جدیت اجرا می­‌شود؛ یعنی آنچه از مقررات خانه است، با دقت پیگیری و  اجرا می‌­شود و والدین در برابر قهر کودک تسلیم نمی­‌شوند. در خانواده­ مقتدر با کودک حرف‌نشنو مقابله می­‌شود یعنی چیزی که در این خانواده‌ها قابل قبول نیست این است که  کسی حاضر نباشد  در فضای گفت‌وگو و منطق، نوع رفتارش تعیین شود.

این که کسی بدون گفت‌وگو، بدون متقاعد کردن و توافق بخواهد کار مورد نظرش را انتخاب کند و انجام دهد، پذیرفته نیست. والدین در پاسخ به رفتار بد کودک، ناراحتی و نارضایتی خود را نشان می­‌دهند ولی الزاماً برخورد خشن ندارند. در این خانواده‌ها قوانین و قول و قرارها واضح و روشن به فرزندان گفته می­‌شود. زمان خوابیدن، جاهای مجاز برای رفتن، ارتباط‌های مجاز و غیر مجاز به‌وضوع بیان می‌­شوند.

در این خانواده­‌ها، امیال کودک درنظر گرفته می­‌شود و عقاید و نظرهایش را جویا می‌­شوند و به اینکه در این زمان کودک به چه چیز میل دارد و برای چه کاری بیشتر آماده است و حتی چه کاری را درست می‌­داند، توجه می‌­شود. اگر کودک چیزی را درست می‌­داند که از نظر اولیاء درست نیست، او را توجیه می‌کنند و وجه درست را به او می‌­فهمانند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس