سبک تربیت

زمینه‌های گرایش به خودارضائی در نوجوان (۲)

چهار عامل خودارضائی در نوجوانان

از نیرومندترین نیازهای انسان میل جنسی است. این نیاز تا قبل از بلوغ در وجود انسان خاموش است، اما در دوره بلوغ به یک‌باره تمام وجود نوجوان را دربر می‌گیرد و اگر مدیریت صحیحی صورت نگیرد، نوجوان گرفتار انحرافات جنسی به‌خصوص خودارضائی می‌شود. مهمترین علت‌های گرایش به خودارضائی در نوجوان را می توان به این ترتیب برشمرد:

الف) چشم‌چرانی

قدرت تخيل نوجوان بسيار بالاست، نگاه حرام و چشم چراني هم مواد اوليه را براي او فراهم مي‌كند. در این شرایط اگر نوجوان نگاهش را كنترل نكند و به هر منظره‌اي چشم بدوزد، قوه تخيلش به‌كار مي‌افتد و دائم به تصاوير فكر مي‌كند و براي اين كه از فشار تحريك تصاوير رها شود، دست به خودارضايي مي‌زند.

ب) دوستی با جنس مخالف

منظور  از رابطه در اين جا، هر نوع ارتباطي بين دختر و پسر نامحرم است كه به تحريك شهوت در آن‌ها منجر شود؛ حال چه ارتباط حضوري باشد، چه تلفني، چه از طريق نامه و یا چت كردن.

ارتباط و دوستي دختر و پسر كه معمولا با تبادل عواطف و احساسات همراه است، باعث تشديد شهوت در دو طرف مي شود. وقتي دختر و پس از يكديگر جدا مي‌شوند، آتش اين شهوت شعله‌ورتر مي‌گردد و به علت افكار تحريك‌كننده‌اي كه ذهن آن‌ها را فرا گرفته، ممكن است دست به خودارضائي بزنند.

ج) اضطراب و نگرانی

دوره نوجواني با اضطراب‌هاي مختلفي همراه است؛ اضطراب از آينده، ازدواج، شغل، ادامه تحصيل، نگراني از سلامت جسمي و رواني و … موضوع‌هايي هستند كه نوجوان را در فشار قرار مي‌دهند. در موارد بسياري ديده شده است نوجواني كه نتوانسته علت واقعي تشويش و نگراني‌اش را شناسايي و برطرف كند، به گمان رسيدن به آرامش دست به خودارضايي مي‌‌زند. اين كار ممكن است آرامشي نسبي و موقت در او ايجاد كند ولي پس از مدت كوتاهي فكر عواقب و ضررهاي خودارضايي و احساس گناهي كه از انجام اين كار به او دست داده، دوباره دچار اضطراب و  نگراني می‌شود.

د) بلوغ زودرس

نوجواناني كه زودتر به بلوغ مي‌رسند، مشكلات بيشتري دارند، چرا كه بايد فاصله زماني طولاني‌تري را طي كنند تا در زمان ازدواج غريزه جنسي‌شان را به طرز صحيحي ارضا كنند و همين فاصله زياد، ممكن است زمينه ساز ابتلا به خودارضايي شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس