سبک تربیت

خانواده‌شناسی! نوع تربیت درخانواده‌های سهل‌گیر(۱)

استاد غنوی

خانواده‌ها در زمینه تربیت و نوع برخوردشان با کودک به سه دسته سهل‌گیر، سخت‌گیر و خانواده‌های قدرت‌مند تقسیم می‌شوند. در این یادداشت با خصوصیات خانواده‌های سهل‌گیر آشنا خواهیم شد:

این‌گونه خانواده‌ها قوانین بسیار محدودی دارند. افراد نسبت به اجرای قوانین و آداب اجتماعی چندان تقیّدی ندارند؛ به بیان دیگر، هرکسی، هرکاری را بخواهد می‌کند و کسی در کار دیگری دخالت نمی­‌کند. در این خانواده‌ها به تعداد افراد خانواده نظرات مختلف وجود دارد.

در خانواده­‌هایی که پدرها خیلی گرفتاراند و مادرها نیز مشغولیت­‌های خاص خود را دارند، خیلی بلد نیستند در کار بچه‌ها وارد شوند و کمک و هدایت‌شان کنند. در چنین خانواده­‌ای تنها چیزی که اتفاق می­‌افتد، تأمین نیازهای مادی و ایجاد فضای رفاه است. چیزی که فراهم است، امکانات معیشتی است. در این خانواده، پدر و مادر کاری به کار بچه‌ها ندارند.کودک صبح به مدرسه می­‌رود و در آن‌جا چیزهایی یاد می‌­گیرد، از تلویزیون هم مسائل دیگری یاد می­‌گیرد و از دوست و آشنا هم نکات دیگری می­‌آموزد.

پدر زمان زیادی به کار بیرون و تحصیل درآمد مشغول است، مادر هم کارهای خاص خودش را پای تلفن، در آشپزخانه، یا این طرف و آن طرف دارد و بچه‌ها عملاً خودرو بار می‌آیند. در روزگار ما خانوادهایی که یا به علت مشغله­ زیاد پدر و مادر و یا بی‌خیالی و سهل انگاری آنان چنین وضعیتی دارند، کم نیستند!

گاهی این رویکرد به علت دیدگاه‌های خیلی روشنفکرانه والدین است. با این مضمون که کودک خودش باید تجربه کند و بیاموزد، خودش باید فکر کند و نظیر این حرف‌ها که امروزه هم کم نیست. این‌ها حرف‌هایی شنیده و یا دیده‌اند اما به محل و نحوه­ مناسب اجرای آن توجه ندارند. این افراد فکر نمی‌کنند که گفتن این سخنان به کودک که فلان تصمیم با خود تو است، خودت فکر کن و تصمیم بگیر، در جایی درست است که او روش صحیح فکر کردن و تصمیم‌گیری را آموخته باشد وگرنه بدون هیچ‌گونه آمادگی و آشنایی و مهارتی، تصمیم گرفتن و عمل کردن چه مبنایی دارد؟ در چنین خانواده‌هایی از هر نوع و سبک زندگی، نمونه­‌ای پیدا می­‌شود. دختر کوچک‌تر، به‌گونه‌ای است، پسر بزرگ‌تر، به‌گونه­‌ای و پسر دیگر، به نوعی دیگر. هر کسی ساز خودش را می زند!

در یادداشت‌های بعدی با خانواده‌های سخت‌گیر و خانواده‌های قدرت‌مند و برخی مسائل مربوط به هر دسته از خانواده‌ها نیز آشنا می شویم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس