تربیت در تشکل

چرا جوانان و نوجوانان ما نسبت به ارزش‌های دینی و اجتماعی بی‌توجه هستند؟

استاد هادی‌زاده

همه ما بارها از خودمان پرسیده‌­ایم چرا امروزه نوجوان‌­ها و جوان­‌ها تا این اندازه به ارزش­‌های دینی و اجتماعی بی­‌توجه هستند؟ بسیاری از ما با تعجب از خود می‌­پرسیم مگر این‌ها در کلاس‌­های مدارس آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران تحصیل نکرده‌­اند؟

اگر هدف از فعالیت تربیتی این باشد که مخاطبان چیزی بیاموزند و تبدیل به انسان­‌هایی شوند که اطلاعات خوبی درباره تاریخ یا اصول دین دارند، روش مورد نیاز برای کارمان بیشتر یک روش آموزشی خواهد بود اما اگر هدف این باشد که در مجموعه ما انسانی تربیت شود که بتواند از خودش بگذرد و جانش را در مسیر آرمانش بگذارد، روشن است که روش مورد استفاده باید روش دیگری باشد. در این باره چند نکته قابل توجه است:

الف ) انحصار روش بسیاری از مجموعه­‌های تربیتی در آموزش

اگر روش کارمجموعه‌های  فرهنگی و تربیتی بررسی شود، مشاهده می­‌شود که کار اصلی بسیاری از آن‌ها آموزش است؛ آموزش مواردی که خودشان هدف هستند مانند اصول عقاید، اخلاق، قرآن  و یا آموزش­‌هایی که جنبه جذب کردن دارند؛ مانند نقاشی، خوشنویسی و … در حالی که اگر هدف مجموعه به خوبی تبیین شده باشد، در راستای اهداف می‌توان روش مناسب را هم تعریف کرد.

ب) چرایی ریزش بیش از حد مخاطبان مجموعه­‌های تربیتی

همه ما بارها از خودمان پرسیده­ایم چرا امروزه نوجوان‌­ها و جوان­‌ها تا این اندازه به ارزش­‌های دینی و اجتماعی بی­‌توجه هستند؟ بسیاری از ما با تعجب از خود می‌­پرسیم مگر این‌ها در کلاس‌­های مدارس آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران تحصیل نکرده‌­اند؟ مگر در زمینه تعالیم دینی و احکام و اخلاق آموزش ندیده­‌اند؟ حقیقت آن است که این جوان‌­ها نه تنها همه این آموزش‌­ها را دیده‌­اند که حتی بعضی از آن‌ها در همین کانون­‌ها و مراکز فرهنگی بزرگ شده‌­اند. حال پرسش اساسی این است که چرا با وجود همه این تلاش‌ها و آموزش‌­ها در برابر هجمه­‌های موجود در جامعه دوام نمی‌­آورند؟

جواب پرسش در این است که  تفاوت کار ما با حرکت انبیاء و اولیاء الهی در این است که آن‌ها چون خوب کار کردند و از روش درست بهره بردند، هیچ اعتراضی نمی­‌توان به آن‌ها کرد و مثلاً اگر یکی از همراهان آن‌ها نتواند در برابر شبهه­‌ای بایستد و خود را ببازد نمی­‌تواند بگوید که شما فلان چیز را به من نگفته بودید و یا روش‌تان نادرست بود. ولی درباره فعالیت­‌هایی که ما می‌­کنیم، بیشتر این ریزش‌­ها به خودمان و اینکه روش‌مان روش درست نبوده بازمی‌گردد.

1 نظر در “چرا جوانان و نوجوانان ما نسبت به ارزش‌های دینی و اجتماعی بی‌توجه هستند؟”

  1. سلام و تشکر از زحمات فراوان و سایت بسیار خوبتان
    این مطلب به نظرم ناقص هست و جوابی به سوال نداده. ضمن اینکه تصویر این یادداشت هم ربطی به متن نداره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس