سبک تربیت

کارکرد ارتباط عاطفی با مخاطب، در مسیر تربیت

استاد فدائی

اگر می‌خواهید در وجود کسی تغییر ایجاد کنید، باید فتحش کنید. برای فتح کردن دل و ذهن یک آدم، باید بتوان در وجود او رسوخ کرد و دریچه‌ای باز کرد؛ وگرنه موفق نخواهید شد. ابتدا باید جلب اعتماد کرد و به روشی در مخاطب نفوذ کرد و با او ارتباط برقرار کرد.

بزرگی مثال خوبی می‌زد و می‌فرمود: شما وقتی می‌خواهید آهنی را سوهان بزنید، احساس می‌کنید این شکلش به درد نمی‌خورد. ابزار تربیت، بهترین سوهان است و در دست شماست. یاد هم گرفته‌اید که چگونه بِکشید و چه‌کار کنید تا زوائد مخاطب را از بین ببرید و شکلش بدهید. … سوهان را دستت می‌گیری و شروع می‌کنی به سوهان زدن، اما سوهان نمی‌خورد. مثلاً در دبیرستان به ما تکه‌ای آهن با سوهان می‌دادند و می‌گفتند: چکش درست کن اما سوهان نمی‌خورد! ما خسته می‌شدیم چون یک چیز کم داشتیم و آن گیره بود. اگر آهن را لای گیره بگذارید، می‌توانید قشنگ سوهان بزنید.گیره در امر تربیت، انس و محبت و اعتماد است. اگر آن را نداشته باشید، سوهان نمی‌خورد.

دوستی و محبت شناسنامه می‌خواهد. سه مورد را باید روشن کنیم و ببینم مخاطب‌مان کیست، چیست و راه نفوذش کجاست؟ از سه راه می‌توان به هر آدمی نفوذ کرد: علاقه‌هایش،  نقطه‌ضعف‌هایش و نیازهایش. پس شما باید این‌ها را برآورده کنید. فرض کنید داخل اتوبوس، آدمی با موی فشن جلوی شما آمده و می‌خواهید با او ارتباط برقرار کنید،  به او می‌گوئید: چه موی قشنگی داری! نه طوری که فکر کند مسخره‌اش می‌کنی! با محبت، این طوری او بیشتر دل می‌دهد تا جمله دیگری بگوئید. این‌ها باید هنرمندانه باشد. نباید مخاطب فکر کند که فیلم و تخیل است. ظرافت می‌خواهد. باید علاقه‌ها ارزیابی و شناسایی شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس