سبک تربیت

هیچ‌وقت برای تبدیل شدن به یک کتاب‌خوان دیر نیست!

مهارت‌های مطالعه در نوجوانان را تقویت کنیم

بهبود مهارت‌ها در هرکاری آن را لذت‌بخش‌تر می‌سازد، هم‌چنان‌که ناتوانی باعث سرخوردگی و بی‌میلی خواهد شد. مطالعه نیز از این قاعده مستثا نیست. بخش مهمی از بی‌انگیزگی افراد به کتاب‌خوانی، ناشی از نداشتن مهارت کافی در خواندن است. عدم مهارت، خواندن را برای آن‌ها تبدیل به کاری دشوار و پیچیده می‌کند و آن‌ها را به این نتیجه خطرناک می‌رساند که کتاب خواندن آدم خودش را می‌خواهد؛ من نمی‌توانم!

مطالعه هر چه زودتر و در سنین پایین‌تر شروع شود، کم‌تر با مشکل برمی‌خورد؛ اما اگر به تعویق افتاد، به همان اندازه، ذهن از کسب مهارت‌های ریز و درشتِ خواندن که بسیاری از آن‌ها با تجربه شخصی به‌دست می‌آید، محروم می‌ماند. با این حال هیچ‌گاه برای تبدیل شدن به یک کتاب‌خوان دیر نیست. به شرط آنکه انگیزه و حوصله کافی وجود داشته باشد.

برخی از کارشناسان ارائه دروس «شيوه‌ها و مهارت‌های مطالعه» را پیشنهاد می‌کنند. البته واحدهای درسی می‌توانند به این موضوع کمک کنند اما به دست آوردن این مهارت‌ها بیشتر نیازمند تمرین و کسب تجربه است تا تدریس معلمان؛ البته حتما باید از فعالیت‌های عملی و عینی بهره برد.

مهم‌ترین مهارت‌های خواندن که به افزایش یادگیری منجر می‌شوند، عبارت‌اند از: خواندن روان و با سرعت مناسب، ‌یادداشت‌برداری و علامت‌گذاری، مراجعه موضوعی به کتاب‌های دیگر و تکمیل داده‌ها، گفت‌وگو و اندیشیدن درباره موضوع مورد مطالعه در غیر ساعات آن، مطالعه در مکان و زمان مناسب، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی و در نهایت تمرکز هنگام مطالعه.

اگر دست‌یابی به برخی از این مهارت‌ها دشوار شده است، به دنبال یافتن و برطرف کردن ریشه‌های آن باشید. مطمئن شوید که مخاطب‌تان از توانایی‌های جسمی، روحی و ذهنی لازم برخوردار است. تغذیه و استراحت کافی، دوری از موقعیت‌های تنش‌زا، اعتماد به نفس و احساس امنیت و امید، خویشتن‌داری و مواردی از این قبیل در مهارت‌های مطالعه مؤثر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
قالب وردپرس